
W związku z uczestnictwem naszej szkoły w akcji Narodowego Czytania zapraszamy wszystkich do wysłuchania fragmentów ,,Nad Niemnem” E. Orzeszkowej, dzieła z kanonu polskiej literatury. Pan Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką 9 września tego roku w Ogrodzie Saskim w Warszawie przybliżyli treść utworu, który przywołuje historię Rzeczpospolitej, a poprzez tematykę powstania styczniowego, którego 160–lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków. Dzięki temu obraz niepodległościowego zrywu, który w 1863 roku wybuchł przeciwko carskiemu zaborcy, na zawsze połączył się z tą książką, a sama powieść utrwaliła się w świadomości jako prawdziwa epopeja polskiego losu. Takie słowa o dziele Orzeszkowej czytamy w liście Pana Prezydenta, zachęcającym do uczestnictwa w akcji, której jest to już 12 edycja.
O czym to książka? Akcja ,,Nad Niemnem” toczy się w 1886r. i osnuta jest wokół konfliktu między zaściankiem Bohatyrowiczów a dworem w Korczynie. Choć obie rodziny łączy wspólna przeszłość i walka zbrojna w obronie Polski podczas powstania styczniowego, reprezentują różne statusy społeczne i ekonomiczne.
Na tle sporu wybrzmiewa miłość Justyny Orzelskiej, siostrzenicy Benedykta Korczyńskiego, i Jana Bohatyrowicza. Dzięki temu utwór łączy wątek ideowy z romansowym, przekazując uniwersalne prawdy o życiu.
1.Do Korczyńskiego dworu wprowadzi nas Pan Dyrektor Stanisław Jodko, zapraszamy do wysłuchania fragmentów.
2. Dzieje rodu Korczyńskich i ich relacje z Bohatyrowiczami przedstawi Pan Grzegorz Remiszewski.
3. Do zagrody Bohatyrowiczów, sąsiadów Korczyńskich, przypadkowo zawitała Justyna Orzelska, zaproszona przez orzącego w polu Jana Bohatyrowicza, o czym przeczyta Pani Karolina Horyszko.
4. Justyna Orzelska poznaje dzieje rodu Bohatyrowiczów, udając się wraz z Janem i Anzelmem Bohatyrowiczami na grób założycieli osady Jana i Cecylii, o czym przeczyta nam Pani Danuta Cywicka.
5. W ,,Nad Niemnem” nie cichną echa powstania styczniowego, które odcisnęło piętno na rodach Korczyńskich i Bohatyrowiczów. Obie rodziny straciły swych bliskich. Benedykt Korczyński stracił brata, a Jan Bohatyrowicz ojca. Mogiła, w której spoczęli walczący wówczas za wolność, stanowi symbol pojednania, braku różnic społecznych. Wspomnienia z tamtych wydarzeń przypomną fragmenty powieści czytane przez Panią Marzannę Cendrowską.
6. ,,Nad Niemnem” E. Orzeszkowej to powieść swej epoki, pozytywizmu, więc idea pracy jest istotnym tematem jej utworu. To właśnie Benedykt Korczyński wiąże ideę pracy z umiłowaniem ziemi, a pracę na polskiej ziemi uważa nie tylko za sens życia, lecz również za akt patriotyzmu równy walce zbrojnej. Posłuchajmy na ten temat fragmentu powieści czytanej przez Pana Pawła Kowalskiego.
|