progeCAD.pl banner
Witaj na stronie startowej
Narodowe Czytanie ,,Nad Niemnem” w Zespole Szkół Elektrycznych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   


W związku z uczestnictwem naszej szkoły w akcji Narodowego Czytania zapraszamy wszystkich do wysłuchania fragmentów ,,Nad Niemnem” E. Orzeszkowej, dzieła z kanonu polskiej literatury. Pan Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką 9 września tego roku w Ogrodzie Saskim w Warszawie przybliżyli treść utworu, który przywołuje historię Rzeczpospolitej, a poprzez tematykę powstania styczniowego, którego 160–lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków. Dzięki temu obraz niepodległościowego zrywu, który w 1863 roku wybuchł przeciwko carskiemu zaborcy, na zawsze połączył się z tą książką, a sama powieść utrwaliła się w świadomości jako prawdziwa epopeja polskiego losu.  Takie słowa o dziele Orzeszkowej czytamy w liście Pana Prezydenta, zachęcającym do uczestnictwa w akcji, której jest to już 12 edycja.

O czym to książka? Akcja ,,Nad Niemnem” toczy się w 1886r. i osnuta jest wokół konfliktu między zaściankiem Bohatyrowiczów a dworem w Korczynie. Choć obie rodziny łączy wspólna przeszłość i walka zbrojna w obronie Polski podczas powstania styczniowego, reprezentują różne statusy społeczne i ekonomiczne.

Na tle sporu wybrzmiewa miłość Justyny Orzelskiej, siostrzenicy Benedykta Korczyńskiego, i Jana Bohatyrowicza. Dzięki temu utwór łączy wątek ideowy z romansowym, przekazując uniwersalne prawdy o życiu.

1.Do Korczyńskiego dworu wprowadzi nas Pan Dyrektor Stanisław Jodko, zapraszamy do wysłuchania fragmentów.


2. Dzieje rodu Korczyńskich i ich relacje z Bohatyrowiczami przedstawi Pan Grzegorz Remiszewski.

3. Do zagrody Bohatyrowiczów, sąsiadów Korczyńskich, przypadkowo zawitała Justyna Orzelska, zaproszona przez orzącego w polu Jana Bohatyrowicza, o czym przeczyta Pani Karolina Horyszko.

4. Justyna Orzelska poznaje dzieje rodu Bohatyrowiczów, udając się wraz z Janem i Anzelmem Bohatyrowiczami na grób założycieli osady Jana i Cecylii, o czym przeczyta nam Pani Danuta Cywicka.

5. W ,,Nad Niemnem” nie cichną echa powstania styczniowego, które odcisnęło piętno na rodach Korczyńskich i Bohatyrowiczów. Obie rodziny straciły swych bliskich. Benedykt Korczyński stracił brata, a Jan Bohatyrowicz ojca. Mogiła, w której spoczęli walczący wówczas za wolność, stanowi symbol pojednania, braku różnic społecznych. Wspomnienia z tamtych wydarzeń przypomną fragmenty powieści czytane przez Panią Marzannę Cendrowską.

6. ,,Nad Niemnem” E. Orzeszkowej to powieść swej epoki, pozytywizmu, więc idea pracy jest istotnym tematem jej utworu. To właśnie Benedykt Korczyński wiąże ideę pracy z umiłowaniem ziemi, a pracę na polskiej ziemi uważa nie tylko za sens życia, lecz również za akt patriotyzmu równy walce zbrojnej. Posłuchajmy na ten temat fragmentu powieści czytanej przez Pana Pawła Kowalskiego.

 
MELOMANI Z „ELEKTRYKA” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

W piątek, 20 października, uczniowie z klas 3 a i 5 b mieli niepowtarzalną okazję przyglądać się próbie generalnej muzyków gorzowskiej filharmonii.

In Touch to cykl otwartych prób generalnych, które organizuje gorzowska filharmonia. Dzięki tej formule  słuchacze mogą, podczas ostatniej próby przed koncertem, przyjrzeć się pracy dyrygenta, orkiestry oraz zaproszonych solistów. Każda próba jest dla słuchaczy niespodzianką, bo choć program jest znany, to o dokładnym jej przebiegu, sposobie pracy nad utworami, a także o kolejności ich wykonania na bieżąco decyduje dyrygent.

Dla artystów ostatnia próba przed wykonaniem koncertu to moment na poprawki i dopracowanie całości, niektórzy z nich twierdzą nawet, że próba generalna często bywa lepsza niż sam koncert…

Mieliśmy okazję przysłuchiwać się utworom Krzysztofa Pendereckiego, Zygmunta Krauze, Macieja Zielińskiego oraz Witolda Lutosławskiego.

Ewa Fudała


 
WYRÓŻNIENIA DLA NAUCZYCIELI PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

W piątek, 13 października w gorzowskim teatrze im. Juliusza Osterwy obchodzono Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji niemalże 300 nauczycieli oraz pracowników oświaty otrzymało wyróżnienia. Wśród nich byli nauczyciele z Zespołu Szkół Elektrycznych: p. Joanna Kril oraz p. Artur Karasiński.

W swoim przemówieniu lubuski kurator oświaty, Ewa Rawa podziękowała nauczycielom oraz pracownikom niepedagogicznym za trud włożony w dotychczasową pracę. Żyjemy w czasach, kiedy wiedza i postęp mają przeogromny wpływ na nasze życie. W związku z tym chcemy dziękować rzeszy lubuskich pedagogów za to, że tym wielkim skarbem […] dzielą się z młodymi Lubuszanami – dodał wojewoda lubuski, Władysław Dajczak. Wszystkim wyróżnionym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Danuta Cywicka



 
PRZERWA NA CZYTANIE W ELEKTRYKU PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

"Przerwa na czytanie" jest coraz chętniej realizowaną akcją czytelniczą w Polsce i na świecie, w poprzednim roku o tysiąc więcej placówek oświatowych wzięło w niej udział, a akcja odbyła się w aż 2667 instytucjach w Polsce i 22 innych państwach. Dodatkowo został ustanowiony niewyobrażalny rekord w liczbie osób czytających na przerwie i wyniósł on 578 TYSIĘCY 433 OSÓB.

Celem akcji jest:

– promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży;

– integracja środowiska lokalnego;

– pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe;

– wzmocnienie współpracy szkół polskich z zagranicznymi;

– zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

Akcja realizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

Patronat Honorowy nad akcją objęła Fundacja ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom, Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Anna Polak, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Patronat medialny nad akcją objęła Fundacja Powszechnego Czytania, Polska Sekcja IBBY, Stowarzyszenie EBIB- Elektroniczna Biblioteka, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Biblioteki Szkolne Online, Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival i LEGIMI.

Ewa Fudała

Anna Inman & Samorząd Uczniowski


-=Zdjęcia=-


 
RUCH MŁODZIEŻY NIEZALEŻNEJ PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

Jako szkoła zostaliśmy wyróżnieni zaproszeniem do udziału  w konferencji edukacyjnej
pt.: „ Ruch Młodzieży Niezależnej po 40 latach”, zorganizowanej przez Lubuskiego Kuratora Oświaty przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym.
To konferencja popularnonaukowa poświęcona młodzieżowej opozycji w Gorzowie Wlkp. w 40 rocznicę powstania Ruchu Młodzieży Niezależnej.

Spotkanie odbyło się w gościnnych progach Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. przy ul. Sikorskiego 107, naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 4 p : Oliwia Kwiatkowska, Filip Kaczmarek, Paweł Kaliczyński.

Konferencję rozpoczęło wystąpienie Lubuskiego Kuratora Oświaty, p. Ewy Rawy. Następnie głos zabrali: p. Jarosław Palicki z Instytutu Pamięci Narodowej, p. Robert Kuraszkiewicz- działacz młodzieżowej opozycji walczącej o Polskę niepodległą. Zgromadzeni mieli okazję zobaczyć film
pt.: „ Niezależni”, upamiętniający wydarzenia z lat 80 XX w.

Po projekcji wystąpił prof. Dr hab. Dariusz Rymar z Akademii im. Jakuba z Paradyża, którego wykład stanowił wprowadzenie do dyskusji panelowej z udziałem p. Grzegorza Baczyńskiego, p. Romana Błaszczaka, p. Zbigniewa Syski. Wszyscy oni byli czynnymi działaczami RMN, opowiedziane przez nich historie były niezwykle interesujące dla zgromadzonych.

Podsumowując, była to żywa lekcja historii.

Ewa Fudała


-=Zdjęcia=-


 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 3 z 201
Copyright © 2023 Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.