Witaj na stronie startowej
Supermatematyk Email

Dnia 14 kwietnia w Poznaniu odbył się finał konkursu „Supermatematyk”. Konkurs ten odbywa się corocznie dla uczniów województwa lubuskiego i wielkopolskiego. Do finału zakwalifikowało się siedmiu uczniów z naszej szkoły. 14 kwietnia wszyscy finaliści z Gorzowa pojechali do Poznania walczyć o zwycięstwo. Konkrecja była duża. Ku naszej radości okazało się, że uczeń gorzowskiego Elektryka- Kamil Sujewicz z klasy ITA, wywalczył II miejsce. Rozdanie nagród i dyplomów odbędzie się w czerwcu.

Serdecznie gratulujemy i cieszymy się z sukcesu Kamila.

 

 

Magdalena Ludwiczak

 
Dlaczego energia wiatrowa?

Dnia 18 maja uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych uczestniczyli w edukacyjnej wycieczce na farmę wiatrową  w Margoninie. Naszym przewodnikiem po elektrowni wiatrowej był pan Jan Ostrycharz, przedstawiciel EDP Renewables, trzeciej co do wielkości spółki energii wiatrowej na świecie.

Margonin jest obecnie największą farmą wiatrową w Polsce, składającą się z 60 wiatraków o łącznej mocy 120 MW, co pozwala zaspokoić potrzeby energetyczne 90 tys. gospodarstw domowych.

Z dużym zainteresowaniem zwiedzaliśmy Główny Punkt Zasilający (GPZ), dzięki któremu energia elektryczna jest wyprowadzana do sieci przesyłowej.

Następnie udaliśmy się w okolice jednego z wiatraków, żeby przyjrzeć się z bliska konstrukcji urządzenia. Wrażenie na nas zrobiły jego niesamowite rozmiary: wysokość wiatraka wynosi 100 m,  długość jednego skrzydła -  45 m, a jego ciężar blisko 280 ton. Pozwolono nam również wejść do środka metalowego słupa, podtrzymującego urządzenie prądotwórcze. Ku naszemu zaskoczeniu było tam cicho, podobnie, jak na zewnątrz.

Naocznie przekonaliśmy się, że wykorzystanie energii wiatru przynosi bezsporne korzyści ekologiczne, społeczne i ekonomiczne.

W trakcie zwiedzania podjęto nas wspaniałym obiadem.

Z wycieczki wróciliśmy zadowoleni, pełni wrażeń i nowych informacji, a i pogoda nie zawiodła.

 

 
Czas matur

W piątek 4 maja, kiedy większość Polaków odpoczywała w czasie długiego weekendu, mury szkoły wypełnili tegoroczni maturzyści. W tym roku do matury w Zespole Szkół Elektrycznych przystąpiło 110 abiturientów. Swoje zmagania z maturą rozpoczęli dokładnie o godzinie 9.00 egzaminem z języka polskiego.  "Dziady", "Lalka" i "Ludzie bezdomni" to lektury, z którymi musieli się zmierzyć. Dla wielu z nich był to wymarzony  dobór tekstów z literatury pięknej.

 

Wtorek 8 maja był dniem "królowej nauk", czyli matematyki i z tego egzaminu nasi maturzyści wyszli bardzo zadowoleni. W kolejnym dniu w dość dużym gronie abiturienci przystąpili do matematyki na poziomie rozszerzonym. Zadania okazały się już dużo trudniejsze, bowiem nasi uczniowie uczyli się matematyki na poziomie podstawowym.

Matura z języka angielskiego odbyła się 10 maja i skończyła się dość  późnym popołudniem egzaminem na poziomie rozszerzonym. W piątek wiedzą o społeczeństwie oraz fizyką i astronomią zakończył się pisemny etap zmagań z egzaminami maturalnymi.  Do egzaminu z fizyki przystąpiło wielu absolwentów, bowiem dalsze plany edukacyjne  wiążą z uczelnią techniczną.

 

W międzyczasie w szkole trwały również egzaminy ustne z języka niemieckiego, jak również z języka polskiego. Podczas egzaminu z języka polskiego maturzyści przedstawiali swoje prezentacje na wybrany temat,  do których przygotowywali się od września. Przed nami jeszcze egzaminy ustne z języka angielskiego oraz egzaminy pisemne z biologii, historii, informatyki, języka niemieckiego i geografii.

 

 

Wszystkim maturzystom życzymy powodzenia,  zdania egzaminów oraz osiągnięcia jak najwyższych wyników!!!

 

 

 


 
Dzień Europy

Uczniowie Elektryka świętowali Dzień Europy!

Z okazji Dnia Europy w środę, 9 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Paradzie Schumana, która przeszła alejkami Parku Wiosny Ludów. Podczas przemarszu rozdawano przechodniom żółte i niebieskie tulipany oraz informowano o idei Dnia Europy. Wcześniej nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy przez marszałek Elżbietę Polak. Odśpiewano wspólnie Hymn Unii Europejskiej "Odę do radości". Zorganizowane zostały też konkursy. Dla każdego z uczestników parady przygotowano poczęstunek i drobne upominki. Celem uroczystości organizowanych z okazji Dnia Europy jest przybliżenie uczniom instytucji UE.

Warto dodać, że najbardziej barwną szkołą był właśnie Elektryk.

 

 

Dorota Zabraniak-Kram

 
„Elektryk” na Bawarii

 

Cała mokra od łez na łono ojczyzny powróciła szkolna grupa uczniów wraz z opiekunkami Martą Babij oraz Barbarą Jatrzębską, biorących udział w wymianie związanej z projektem unijnym  „Comenius”. Było to trzecie i ostatnie już spotkanie w ramach projektu "Who wants to be a Europeanaire". Tym razem gościło nas Paul Klee Gymnasium w miejscowości Gersthofen w południowych Niemczech. Mimo nie zawsze sprzyjającej pogody, mieliśmy możliwość zwiedzenia kilku zapierających dech w piersiach miejsc na bawarskich wyżynach. Uczniom naszej szkoły najbardziej do gustu przypadł widok Alianz Areny, czyli stadionu Bayernu Monachium, wierzę jednak, że nie tylko to pozostanie na długo w ich pamięci. Mieliśmy bowiem okazję, widzieć znany nam wcześniej tylko z podręczników do języka niemieckiego zamek Neuschwanstein oraz dwa najważniejsze miasta Bawarii – Monachium, jak również Augsburg.

Szczęśliwie sześć dni spędzonych na intensywnym zwiedzaniu nie spowodowały u nas większego zmęczenia. Nie była to dla nas nowość. Rok temu, w ramach tego samego projektu, mogliśmy objechać najciekawsze miejsca w Czechach, włączając w to malownicze uliczki Pragi oraz jedne z największych safari zoo w Europie. Gościliśmy wtedy w miejscowości Dvur Kralove nad Labem.

Następnie to my byliśmy gospodarzami i gościliśmy przyjaciół z Czech i Niemiec, pokazując im najciekawsze zakątki polskiej ziemi. Wspólnie zwiedzaliśmy Szczecin, Świnoujście oraz bunkry w Międzyrzeczu. Wówczas,  po raz kolejny wszyscy uczestnicy łamali bariery własnej nieśmiałości oraz ograniczeń językowych. Najwidoczniej udało się nam to bardzo dobrze, o czym świadczyły smutne miny i nierzadko również łzy w naszych oczach, kiedy nadszedł czas na ostatnie zdjęcie i słowa pożegnania. Stwierdziliśmy jednak wspólnie, że to nie koniec, a dopiero początek. Początek nowej przygody.

Z pewnością spotkamy się ponownie!

 

Patryk Bąk, Barbara Jastrzębska

 
«pierwszapoprzednia141142143144145146147148149150następnaostatnia»

Strona 141 z 152
Copyright © 2019 Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.