Witaj na stronie startowej
Wisława Szymborska PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 06 lutego 2012 10:01

Wisława Szymborska - Odeszła wielka poetka, a przede wszystkim wielki człowiek

W minioną środę , 1 lutego w swoim krakowskim mieszkaniu, o godzinie 20:48, w wieku 89 lat odeszła od nas wielka poetka, laureatka nagrody Nobla, Wisława Szymborska. Artystka od dłuższego czasu zmagała się z ciężką chorobą , a w ostatnich dniach jej życia została przewieziona ze szpitala do domu. Pod koniec swojego życia co raz rzadziej pokazywała się publicznie, jej ostatnie spotkanie odbyło się w 2009r.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku, metryka podaje jako miejsce urodzenia Bnin, lecz przekazy rodzinne głoszą , iż był to Kórnik. Jej debiut miał miejsce w 1945 r., kiedy to opublikowano wiersz „Szukam słowa” w dodatku do „Dziennika Polskiego”. Pierwszy opublikowany tomik to "Dlatego żyjemy" z 1952 r. Zdaniem krytyków, tomik wydany w 1957 r. „Wołanie do Yeti” był właściwym debiutem poetki , ponieważ widać w nim już charakterystyczne cechy jej poetyki takie jak : aforystyczność i stosowanie paradoksu jako podstawowej figury retorycznej. Następne tomiki wydane przez nią to : "Sól" (1962), "Sto pociech" (1967), "Wszelki wypadek" (1972), "Wielka liczba" (1976), "Ludzie na moście" (1986), "Koniec i początek" (1993), "Chwila" (2002), "Dwukropek" (2005) oraz "Tutaj" (2008). Szymborska opublikowała ponad 350 wierszy, warto dodać , że wiele z nich przełożono na ponad 40 języków: m. in.: angielski, francuski, niemiecki, holenderski, hiszpański, czeski, słowacki, szwedzki, bułgarski, albański i chiński.

W roku 1996 poetka otrzymała literacką Nagrodę Nobla. Członkowie jury przyznającego ów nagrodę w uzasadnieniu napisali : "za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości". Inne ważne nagrody , które otrzymała Szymborska to : Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1974), Nagroda Kościelskich (1990), Nagroda Goethego (1991),Nagroda Herdera (1995), Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005) i Order Orła Białego (2011). Wisława o swojej Narodzie Nobla mówiła: "tragedia sztokholmska". Po tym wydarzeniu Szymborska "zamilkła" na 6 lat. Następny tom wierszy ukazał się dopiero w 2002 r. Zawierał jedynie 23 utwory. Jerzy Illg wspominał, że Szymborska po Noblu "chciała pozostać osobą, a nie stać się osobistością".

Woody Allen na jej temat wypowiadał się tak : „Jestem jej wielkim wielbicielem. Przeczytałem wszystko, co napisała i czytam w kółko. Ja jestem uważany za dowcipnego i zabawnego człowieka, ale to jej dowcip góruje nad moim. Jest niezmiernie dowcipną poetką, mądrą. Ma wielki wkład w moje zadowolenie z życia. (...) Wiele jej wierszy miało wpływ na mnie. A ten [Odzież] najbardziej ponieważ jestem hipochondrykiem. Uderzył mnie tak mocno, że czasami budzę się w nocy i myślę o nim i znowu go przeżywam, bo jego treść ma dla mnie ogromne znaczenie.”

Czesław Miłosz : „Wiersze Szymborskiej badają prywatne sytuacje, ale dostatecznie uogólnione, żeby mogła obywać się bez wyznań. W jej znanym wierszu o kocie w nagle opustoszałym mieszkaniu, zamiast skargi po stracie kogoś bliskiego słyszymy: „Umrzeć – tego nie robi się kotu”. Powściągliwość i ironiczny dystans do siebie mogą świadczyć o szczególnych predyspozycjach poetki, niemniej, skoro w tym jest podobna do niejednego ze swoich polskich współczesnych, można byłoby skutecznie bronić tezy, że łączy ich wspólne zażegnywanie przeszłości. Robią to, poddając szczególnej destylacji surowe materiały, nieraz trudne do wyśledzenia.”

Magda Umer : „Wisława Szymborska. Nie tylko poetka, lecz także filozof i mędrzec. Często w jednym jej zdaniu odnajduję coś, o czym myślę pół życia. Czytam i dziękuję, że dane są mi te zdania, klucze otwierające tyle pozamykanych drzwi.”

Szymborska lubiła przebywać z ludźmi , którzy oddawali się literackiej zabawie. Podczas licznych podróży pisała słynne limeryki, robiła wyklejanki,  robione z fragmentów starych ilustracji, naklejanych na kartki, które potem wysyłała do przyjaciół i znajomych, lubiła również fotografować się pod tablicami miejscowości, których nazwy ją bawiły. Była namiętną palaczka, powtarzała, że najlepsze dzieła powstawały w kłębach papierosowego dymu. Artystka posiadała wiele dystansu do swojej osoby , nawet jej osobisty sekretarz Michał Rusinek zapytany, jak pisarka zareagowałaby na zamieszanie wywołane jej odejściem stwierdził, że "pewnie w ogóle nie chciałaby nic oglądać ani czytać". - W takich wypadkach, jak wiele się o niej mówiło powtarzała zawsze: "Ja już mam dość tej Szymborskiej". Poetka zapytana o to co będzie robiła jak pójdzie do piekła odpowiedziała : „Oprócz podpisywania dedykacji, będę prasowała koszule i to wyłącznie rękawy, to coś przerażającego.” Jej osobę można określić paroma zdaniami, które napisali internauci po śmierci : „Wielka dama światowej literatury – z ogromnym dystansem do samej siebie i do otaczającego ją świata” , „Dobry i ciepły człowiek, który wnosił światło , tam gdzie akurat przebywał.”

 

 

Uczniowie „Elektryka” minutą ciszy uczcili w piątek śmierć genialnej poetki.

Poprawiony: poniedziałek, 06 lutego 2012 10:08
 
Jedyna taka studniówka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 02 lutego 2012 07:57

 

Studniówka 2012 już za nami.


„Poloneza czas zacząć!” – tymi słowami o godzinie 20.00, Dyrektor szkoły, rozpoczął poloneza. Jako pierwsza w tany wyruszyła klasa 4 Ta na czele z Dyrektorem, panem Stanisławem Jodko i wychowawczynią Zuzanną Kuźmińską. Potem zatańczyła klasa 4 Tb z wychowawczynią, Magdaleną Ludwiczak oraz zastępcą dyrektora, panem Arturem Krasińskim. Klasę 4 Tc poprowadzili: wychowawczyni Lucyna Janicka i ksiądz Waldemar Grzyb. Na czele tańczących par z klasy 4 Td szła zastępca dyrektora, pani Krystyna Leśko wraz z wychowawcą Konradem Szczypiórem. Taneczny orszak zamknęła klasa 4 Te z wychowawczynią Joanną Kril i nauczycielem wf-u Marcinem Raschem. Wszystkie układy poloneza przygotowali nauczyciele wychowania fizycznego, a nad całością czuwała pani Katarzyna Przysiecka.

 

Po polonezie nadszedł czas przemówieniach. Krótkie mowy wygłosili Dyrektor szkoły - Pan Stanisław Jodko, wiceprzewodnicząca rady Miasta Gorzowa Wlkp. - Pani Grażyna Wojciechowska oraz ksiądz Waldemar Grzyb. Następnie przedstawiciele klas maturalnych podziękowali Dyrekcji szkoły oraz swoim wychowawcom za prawie cztery lata wspólnej pracy, która – taką mamy nadzieję – zaowocuje dobrymi wynikami egzaminu maturalnego.

 

Około godziny 21.00 wszyscy zasiedli do uroczystej kolacji, aby wzmocnić swoje siły na zabawę do białego rana. Oprócz tradycyjnych tańców, były tez te specjalne, przygotowane przez maturzystów. Zapominając o trudach nauki – IV Ta podskakiwała w rytm kankana, a Tb odtańczyła makarenę. Dzięki IV Tc przenieśliśmy się do baletu, a w gorący klimat Grecji tańcząc motyw z filmu „Grek Zorba”, przeniosła nas IV Td. Na koniec śpiewająco zaprezentowali się uczniowie klasy IV Te.

 

Ale to jeszcze nie koniec atrakcji. O północy na salę został wniesiony dekoracyjny i pyszny tort. Potem wszyscy bawili się aż do świtu.
Skoczna muzyka, pyszne jedzenie, uśmiechnięta dyrekcja i fajni nauczyciele oraz wspaniała młodzież – tak krótko można podsumować studniówkę 2012.

Organizatorzy studniówki 2012

 

Poprawiony: czwartek, 02 lutego 2012 08:01
 
Przedsiębiorczość PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 26 stycznia 2012 10:44

INFORMACJA


Dla uczestników I etapu konkursu „Przedsiębiorczości”
Dnia 8 lutego 2012r. o godzinie 9:35 w sali 105 Zespołu Szkół Elektrycznych odbędzie się I etap – szkolny konkursu „Przedsiębiorczości”.

  

Dnia 12 stycznia 2012r. Komitet Okręgowy Olimpiady Przedsiębiorczości w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu poinformował, że do eliminacji okręgowych VII edycji Olimpiady Przedsiębiorczości zakwalifikowano ucznia klasy IV TE Zespołu Szkół Elektrycznych Jakuba Madejczyka
Eliminacje okręgowe olimpiady odbędą się 1 marca 2012r. w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Laureatowi etapu szkolnego serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Poprawiony: czwartek, 26 stycznia 2012 10:50
 
Elektrownia Dolna Odra PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 26 stycznia 2012 10:16

W dniu 23 stycznia 2012 r. uczniowie klasy 3 TA i 2 TA Zespołu Szkół Elektrycznych wraz z opiekunami Z. Zygadło i M. Raschem uczestniczyli w wycieczce dydaktycznej do Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie koło Gryfina.

Jej głównym celem było zapoznanie uczniów z infrastrukturą  elektrowni. Dowiedzieliśmy
się jak przebiega wytwarzanie energii elektrycznej z węgla kamiennego oraz jak bardzo skomplikowany jest to proces.

Była to interesująca i poglądowa lekcja elektroenergetyki w terenie.
Oglądaliśmy m. in. budynki bloków, przepompownię, turbozespoły, a także ogromne składowisko węgla. Wszystko to robiło na nas wielkie wrażenie. Wycieczka pozwoliła nam poznać najnowsze procesy i sposób działania elektrowni konwencjonalnej jak również zapobieganie niekorzystnemu wpływowi elektrowni na środowisko naturalne.

 


Na koniec zwiedziliśmy "mózg" elektrowni – sterownię. Następnie zrobiliśmy sobie pamiątkową fotografię i pełni wrażeń wróciliśmy do Gorzowa.
Wyjazdy tego typu  stanowią idealne połączenie wcześniej zdobytej wiedzy teoretycznej
z praktyczną.

mgr Marcin Rasch

Poprawiony: czwartek, 26 stycznia 2012 10:24
 
Olimpiado Wiedzy o Żywieniu i Żywności PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 17 stycznia 2012 13:38


„Zdrowie człowieka tkwi od pokoleń
w tym, co ma w głowie i co na stole”

prof. Jan Gawęcki


W dnu 13 stycznia 2012r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Sulechowie odbyły się eliminacje okręgowe XVI edycji Olimpiady Wiedzy o Żywieniu i Żywności. Uczniowie rozwiązywali test złożony z 50 zadań z zakresu zasad żywienia człowieka, technologii gastronomicznej oraz tematyki wiodącej XVI olimpiady – „Od norm żywienia do marketingu żywności”.


W eliminacjach udział wzięło 38 uczniów z okręgu lubuskiego, w tym Kamil Frąckowiak z klasy 3 TE i Michał Jenerowicz z klasy 3 TB z Zespołu Szkół Elektrycznych.


Naszym uczniom dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

 

 

Zuzanna Kuźmińska

Poprawiony: środa, 18 stycznia 2012 07:15
 
«pierwszapoprzednia151152153154155156157158159następnaostatnia»

Strona 157 z 159
Copyright © 2020 Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.