progeCAD.pl banner
Witaj na stronie startowej
Współpracujemy z bbw Centrum Kształcenia we Frankfurcie n. Odrą. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 10 lutego 2012 10:26

 

W środę 08.02.2012r. nauczyciele naszej szkoły wraz z dyrektorem Stanisławem Jodko wzięli udział w pierwszym ze spotkań, jakie zostało zaplanowane w ramach projektu „Ponadgraniczny rozwój kompetencji kadr kształcących z zakresu mechaniki oraz elektryki na przykładzie regionu przygranicznego Wschodnia Brandenburgia – Polska Zachodnia”, realizowanego przez bbw Centrum Kształcenia we Frankfurcie n. Odrą.


Projekt jest kierowany do nauczycieli kształcących w dziedzinie elektryki i mechaniki, a także do młodzieży uczącej się w szkołach zawodowych z Polski oraz Niemiec.


Celem projektu jest:

-        poprawa  transgranicznej współpracy w zakresie kształcenia zawodowego pomiędzy jednostkami edukacyjnymi, kadrą uczącą oraz młodzieżą ucząca sie w zawodach z dziedziny mechaniki oraz elektryki na terenie Wsch. Brandenburgii – Polski Zachodniej,

-        podniesienie kwalifikacji zawodowych oraz kompetencji socjalnych polskich oraz niemieckich uczniów szkół zawodowych poprzez rozwój ich kompetencji interkulturalnych oraz udział w transgranicznych praktykach zawodowych w kraju sąsiada w formie wymian szkolnych oraz praktyk w zakładach pracy,

-        wymiana doświadczeń oraz wiedzy na temat jakości oraz funkcjolanlości kształcenia zawodowego na poziomie krajowych oraz regionalnych systemów edukacji na tle zmieniających się wymagań na rynku pracy.

Udział  w projekcie przyczyni się do dalszego podnoszenia jakości i efektywności kształcenia zawodowego w naszej szkole.

 

Aneta Matczak

{gallery}frankfurt{/gallery}

Poprawiony: piątek, 10 lutego 2012 10:30
 
Olimpiada ratownicza PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 10 lutego 2012 08:28

OLIMPIADA RATOWNICZA

W dniu 09.0. 2012 roku, kiedy większość uczniów było  myślało o nadchodzących  feriach, 25 uczniów  brało udział w szkolnym etapie Olimpiady Ratowniczej.  Uczniowie zmierzyli się z testem
z wiedzy zakresu I pomocy oraz prawa humanitarnego i PCK.

Celem konkursu jest wyłonienie 5 osobowej drużyny, która  będzie  reprezentować  na etapie okręgowym, który odbędzie się w kwietniu oraz rozpowszechnienie I pomocy przedmedycznej – mówi organizator  mgr Ryszard Patalas – nauczyciel PO, WF.

Po zakończeniu  konkursu uczniowie  zgodnie odpowiedzieli, że test sprawił  im trudność. Kto będzie nas reprezentował okaże się  po  feriach.

 
Próbny egzamin zawodowy za nami!!! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 09 lutego 2012 11:08

Próbny egzamin zawodowy za nami!!!

 

Uczniowie czwartych klas technikum oraz trzecich  klas zasadniczej szkoły zawodowej kolejny raz zmierzyli się z Próbnym Egzaminem Potwierdzającym Kwalifikacje Zawodowe.

06.02.2012 r. odbył się etap pisemny EPKZ, podczas którego uczniowie rozwiązywali arkusze egzaminacyjne składające się z dwóch części: pierwszej sprawdzającej wiadomości i umiejętności właściwe dla kwalifikacji w danym zawodzie oraz drugiej - sprawdzającej wiadomości i umiejętności związane z działalnością gospodarczą. Egzamin trwał 120 minut.

Natomiast od 07.02.2012 r. nasi uczniowie zmagali się z etapem praktycznym egzaminu, który polegał na wykonaniu zadania egzaminacyjnego sprawdzającego praktyczne umiejętności naszych uczniów. Nauczyciele przedmiotów zawodowych zadbali o to, aby wszystko przebiegło zgodnie z obowiązującymi standardami.

Próbny egzamin zawodowy dał możliwość sprawdzenia zdobytej wiedzy i umiejętności uczniów przed egzaminem, który czeka ich w czerwcu.

 

 

mgr Katarzyna Tomicka

 

{gallery}egzamzaw{/gallery}

Poprawiony: piątek, 10 lutego 2012 08:27
 
Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 09 lutego 2012 07:09

Uczniowie I i III Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Elektrycznych uczestniczyli w drugim dniu obchodów Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu 2012 zorganizowanym przez gorzowski Wydział Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji
w Gorzowie Wlkp.

Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2012 zostały objęte Honorowym Patronatem przez Panią Minister Krystynę Szumilas.

Konferencję pod hasłem "Wspólnie odkrywamy cyfrowy świat! Bezpiecznie!" w humorystyczny sposób rozpoczął kom. Piotr Wiśniewski.

W ramach Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu 2012 podkreślono, że wirtualny świat może być odkrywany wspólnie przez najmłodszych oraz ich rodziców czy dziadków. To także okazja
do zwrócenia po raz kolejny uwagi , że korzystanie z sieci niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw

Uczniowie klasy 1 Ta wysłuchali następujących wykładów:

  • Wirtu@lny świat – zagrożenia wynikające z aktywności młodzieży w Internecie” Małgorzata Czapska, Wojewódzki Ośrodek Metodyczny w Gorzowie Wlkp.
  • Bezpieczeństwo na portalu społecznościowym Nasza-Klasa.pl Agnieszka Wilczyńska, Ewelina Duda - specjaliści
    ds. bezpieczeństwa portalu Nasza-Klasa.pl
  • „Aspekty prawne cyberprzemocy” - kom. Piotr Wiśniewski, Wydział Prewencji KWP w Gorzowie Wlkp.

 

Na zakończenie młodzież z zaciekawieniem obejrzała program przygotowany przez Fundacje Dzieci Niczyje oraz Policję, poprowadzony przez znaną wokalistkę Ewę Farnę, dotyczący ofiar znieważeń i naruszenia wizerunku w Internecie.

 

{gallery}bezpinter{/gallery}

Poprawiony: czwartek, 09 lutego 2012 11:32
 
Wisława Szymborska PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 06 lutego 2012 10:01

Wisława Szymborska - Odeszła wielka poetka, a przede wszystkim wielki człowiek

W minioną środę , 1 lutego w swoim krakowskim mieszkaniu, o godzinie 20:48, w wieku 89 lat odeszła od nas wielka poetka, laureatka nagrody Nobla, Wisława Szymborska. Artystka od dłuższego czasu zmagała się z ciężką chorobą , a w ostatnich dniach jej życia została przewieziona ze szpitala do domu. Pod koniec swojego życia co raz rzadziej pokazywała się publicznie, jej ostatnie spotkanie odbyło się w 2009r.

Wisława Szymborska urodziła się 2 lipca 1923 roku, metryka podaje jako miejsce urodzenia Bnin, lecz przekazy rodzinne głoszą , iż był to Kórnik. Jej debiut miał miejsce w 1945 r., kiedy to opublikowano wiersz „Szukam słowa” w dodatku do „Dziennika Polskiego”. Pierwszy opublikowany tomik to "Dlatego żyjemy" z 1952 r. Zdaniem krytyków, tomik wydany w 1957 r. „Wołanie do Yeti” był właściwym debiutem poetki , ponieważ widać w nim już charakterystyczne cechy jej poetyki takie jak : aforystyczność i stosowanie paradoksu jako podstawowej figury retorycznej. Następne tomiki wydane przez nią to : "Sól" (1962), "Sto pociech" (1967), "Wszelki wypadek" (1972), "Wielka liczba" (1976), "Ludzie na moście" (1986), "Koniec i początek" (1993), "Chwila" (2002), "Dwukropek" (2005) oraz "Tutaj" (2008). Szymborska opublikowała ponad 350 wierszy, warto dodać , że wiele z nich przełożono na ponad 40 języków: m. in.: angielski, francuski, niemiecki, holenderski, hiszpański, czeski, słowacki, szwedzki, bułgarski, albański i chiński.

W roku 1996 poetka otrzymała literacką Nagrodę Nobla. Członkowie jury przyznającego ów nagrodę w uzasadnieniu napisali : "za poezję, która z ironiczną precyzją odsłania prawa biologii i działania historii we fragmentach ludzkiej rzeczywistości". Inne ważne nagrody , które otrzymała Szymborska to : Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1974), Nagroda Kościelskich (1990), Nagroda Goethego (1991),Nagroda Herdera (1995), Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005) i Order Orła Białego (2011). Wisława o swojej Narodzie Nobla mówiła: "tragedia sztokholmska". Po tym wydarzeniu Szymborska "zamilkła" na 6 lat. Następny tom wierszy ukazał się dopiero w 2002 r. Zawierał jedynie 23 utwory. Jerzy Illg wspominał, że Szymborska po Noblu "chciała pozostać osobą, a nie stać się osobistością".

Woody Allen na jej temat wypowiadał się tak : „Jestem jej wielkim wielbicielem. Przeczytałem wszystko, co napisała i czytam w kółko. Ja jestem uważany za dowcipnego i zabawnego człowieka, ale to jej dowcip góruje nad moim. Jest niezmiernie dowcipną poetką, mądrą. Ma wielki wkład w moje zadowolenie z życia. (...) Wiele jej wierszy miało wpływ na mnie. A ten [Odzież] najbardziej ponieważ jestem hipochondrykiem. Uderzył mnie tak mocno, że czasami budzę się w nocy i myślę o nim i znowu go przeżywam, bo jego treść ma dla mnie ogromne znaczenie.”

Czesław Miłosz : „Wiersze Szymborskiej badają prywatne sytuacje, ale dostatecznie uogólnione, żeby mogła obywać się bez wyznań. W jej znanym wierszu o kocie w nagle opustoszałym mieszkaniu, zamiast skargi po stracie kogoś bliskiego słyszymy: „Umrzeć – tego nie robi się kotu”. Powściągliwość i ironiczny dystans do siebie mogą świadczyć o szczególnych predyspozycjach poetki, niemniej, skoro w tym jest podobna do niejednego ze swoich polskich współczesnych, można byłoby skutecznie bronić tezy, że łączy ich wspólne zażegnywanie przeszłości. Robią to, poddając szczególnej destylacji surowe materiały, nieraz trudne do wyśledzenia.”

Magda Umer : „Wisława Szymborska. Nie tylko poetka, lecz także filozof i mędrzec. Często w jednym jej zdaniu odnajduję coś, o czym myślę pół życia. Czytam i dziękuję, że dane są mi te zdania, klucze otwierające tyle pozamykanych drzwi.”

Szymborska lubiła przebywać z ludźmi , którzy oddawali się literackiej zabawie. Podczas licznych podróży pisała słynne limeryki, robiła wyklejanki,  robione z fragmentów starych ilustracji, naklejanych na kartki, które potem wysyłała do przyjaciół i znajomych, lubiła również fotografować się pod tablicami miejscowości, których nazwy ją bawiły. Była namiętną palaczka, powtarzała, że najlepsze dzieła powstawały w kłębach papierosowego dymu. Artystka posiadała wiele dystansu do swojej osoby , nawet jej osobisty sekretarz Michał Rusinek zapytany, jak pisarka zareagowałaby na zamieszanie wywołane jej odejściem stwierdził, że "pewnie w ogóle nie chciałaby nic oglądać ani czytać". - W takich wypadkach, jak wiele się o niej mówiło powtarzała zawsze: "Ja już mam dość tej Szymborskiej". Poetka zapytana o to co będzie robiła jak pójdzie do piekła odpowiedziała : „Oprócz podpisywania dedykacji, będę prasowała koszule i to wyłącznie rękawy, to coś przerażającego.” Jej osobę można określić paroma zdaniami, które napisali internauci po śmierci : „Wielka dama światowej literatury – z ogromnym dystansem do samej siebie i do otaczającego ją świata” , „Dobry i ciepły człowiek, który wnosił światło , tam gdzie akurat przebywał.”

 

 

Uczniowie „Elektryka” minutą ciszy uczcili w piątek śmierć genialnej poetki.

Poprawiony: poniedziałek, 06 lutego 2012 10:08
 
«pierwszapoprzednia191192193194195196197198199200następnaostatnia»

Strona 198 z 201
Copyright © 2023 Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.