progeCAD.pl banner
Święto Niepodległości

11 listopada

NARODOWE ŚWIETO NIEPODLEGŁOŚCI


Przemyśl, 21 grudnia 1918. list Józefa Piłsudskiego do Romana Dmowskiego


Drogi Panie Romanie,
(...)

Opierając się na naszej starej znajomości, mam nadzieję, że w tym wypadku i w chwili tak poważnej, co najmniej kilku ludzi - jeśli, niestety, nie cała Polska - potrafi wznieść ponad interesy partii, klik  i grup. Chciałbym bardzo widzieć Pana między tymi ludźmi.

Proszę przyjąć zapewnienia mego wysokiego szacunku.

Józef Piłsudski"


List Józefa Piłsudskiego do Romana Dmowskiego jest materialnym dowodem na to że niepodległa Polska powstała dzięki  umiejętności wzniesienia się naszych przywódców ponad podziały polityczne.

Do jego napisania doprowadził przyspieszony wydarzeniami Wielkiej Wojny rozwój sytuacji na arenie międzynarodowej. Bo oto nadszedł 11 listopada 1918 roku,  gdy w lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym mniej więcej czasie w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu.

Po 123 latach niewoli Polska odzyskiwała niepodległość.

A było to tak…

Już od 19 października 1918 roku w Cieszynie działała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego. 31 października, Polską Komisja Likwidacyjna z Wincentym Witosem na czele przejęła władzę w Galicji.

W Lublinie w nocy z 6 na 7 listopada Ignacy Daszyński ogłosił powstanie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej i próbował przejąć władzę w całym kraju, a działający za granicą Komitet Narodowy Polski Romana Dmowskiego reprezentował nasze interesy wobec mocarstw zachodnich.


10 listopada 1918 roku ok. godz. 7 rano, specjalnym pociągiem z Berlina, wrócił do Warszawy zwolniony z więzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski. Parę dni później przejął pełnię władzy z rąk przedstawicieli Rady Regencyjnej i powołał do życia rząd premiera Jędrzeja Moraczewskiego Jeszcze w tym samym miesiącu jako Tymczasowy Naczelnik Państwa zapowiedział przeprowadzenie wyborów do Sejmu Ustawodawczego.


26 grudnia 1918r przyjechał do Poznania słynny polski pianista, Ignacy Jan Paderewski co stało się impulsem do wybuchu jedynego w naszej historii zwycięskiego powstania –powstania wielkopolskiego. Ten wielki patriota i najsłynniejszy Polak na świecie wraz z Romanem Dmowskim będzie reprezentował nasz kraj na konferencji paryskiej, której decyzje wpłynęły na kształt granic Drugiej Rzeczpospolitej

Dla upamiętnienia właśnie tych i wielu innych dni, ludzi i wydarzeń  Sejm Rzeczpospolitej Polskiej 23 kwietnia 1937 przyjął ustawę ,zgodnie z którą dzień 11 listopada w którym zakończyła się pierwsza wojna światowa będzie odtąd obchodzony w Polsce jako Narodowe Święto Niepodległości.

 
Copyright © 2023 Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.