Miasto warte poznania
Rok szkolny 2021/2022

Klasy 2 TG i 2 TD, 11 maja br.  "rajzowały", czyli podróżowały i kielczyły się - śmiały w stolicy Wielkopolski - Poznaniu, poznając jego historię, tradycje i poznańską gwarę.

Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Ostrowa Tumskiego, czyli najstarszej część miasta, a  jednocześnie wyspy położonej w korycie rzek Warty i Cybiny. To tutaj zaczęła się historia Poznania oraz Polski, kiedy w X wieku Mieszko I wybudował gród z książęcym palatium, poślubił księżniczkę Dobrawę i przyjął chrzest Polski. To w Ostrowie Tumskim wybudowano pierwszą na ziemiach polskich katedrę, znaną dziś jako Bazylikę Archikatedralną pw św. Piotra i Pawła. Uczniowie zobaczyli pozostałości po grobowcach piewrszych władców Polski – Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Potem przenieśli się do XVII wieku zwiedzając Poznańską Farę, czyli Bazylikę Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa. Poznańska Fara uważana jest za najokazalszy kościół barokowy w kraju.

Następnie młodzież udała się do Muzeum Broni Pancernej, w którym mogła wysłuchać intersujacych, momentami wręcz zaskakujących opowieści o zgromadzonym tam sprzęcie wojskowym. Spore wrażenie na uczestnikach wycieczki zrobiły czołgi, niszczyciele czołgów, działa samobieżne, wozy pancerne i opancerzone limuzyny rządowe. Znaczna część eksponatów jest w wyjątkowo dobrym stanie jezdnym i była wykorzystywana w wielkich rodzimych i hollywoodzkich produkcjach filmowych np. "Czterej pacerni i pies" czy "Most szpiegów".

Punktem kulminacyjnym wycieczki okazała się wizyta w Muzeum Rogali Świętomarcińskich. Dzięki obdarzonym niewyczerpanymi pokładami poczucia humoru i pozytywnej energii prowadzącym, wszyscy udaliśmy się w okraszoną poznańską gwarą interaktywną kulinarną podróż po historii miasta i tajnikach wypieku rogali. Dzierżąc w spracowanych dłoniach zdobyte w pocie czoła Certyfikaty Rogalowych Czeladników uczniowie udali się na czas wolny, a wieczorem w drogę powrotną do Gorzowa.

Anna Inman

Anna Zaleska


 
Copyright © 2022 Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.