progeCAD.pl banner
Żonkile zakwitły, by pamiętać
Rok szkolny 2022/2023

Od 17 do 21 kwietnia  br. społeczność Zespołu Szkół Elektrycznych upamiętniła 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Część wydarzeń została zrealizowana w ramach Akcji Żonkile koordynowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

W środę, 19 kwietnia br., dokładnie w 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, w szkolnym holu zakwitła żonkilowa łąka. Żółte, papierowe kwiaty zrobione przez nauczycieli i uczniów to symbole tego tragicznego wydarzenia, którego podjęli się działacze m.in. Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego, w momencie gdy już od dłuższego czasu trwała akcja deportacyjna getta. – To był wybór sposobu umierania – tłumaczy Marek Edelman, jeden z przywódców powstania, bohater animowanego filmu  pn. „Zdążyć przed Panem Bogiem”, wyprodukowanego przez Muzeum POLIN i opartego na książce Hanny Krall. W środę na lekcjach historii i języka polskiego uczniowie, mogli obejrzeć premierę filmu, ale także zapoznać się z innymi przygotowanymi materiałami, w tym udostępnionymi przez Muzeum POLIN i dowiedzieć się o zbrodniczej polityce Niemiec wobec narodu żydowskiego, o przebiegu powstania i jego bohaterach, klęsce powstania i likwidacji getta. Materiały informacyjne, w tym bogata faktografia pojawiły się także na szkolnych tablicach, profilu społecznościowym elektryka na Facebooku. Na przerwach wybrzmiewała żydowska muzyka, a z audycji radiowej przygotowanej przez Mikołaja Kapciaka z kl. 4TA można było dowiedzieć się dlaczego żonkil stał się symbolem powstania. Wydarzenia środowe były punktem kulminacyjnym obchodów 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim w Zespole Szkół Elektrycznych. Wcześniej, w poniedziałek, tj. 17 kwietnia br. uczniowie klas 4 obejrzeli monodram Marcina Ciężkiego pn. „Kabaret po tamtej stronie” oparty na tekstach Henryka Grynberga. Natomiast w czwartek 20 kwietnia  i w piątek 21 kwietnia odbyły się kolejne lekcje poświęcone tematyce powstania w getcie warszawskim.

W przygotowanie i przeprowadzenie szkolnych obchodów byli zaangażowani nauczyciele: Danuta Cywicka, Lidia Szczerbiak, Karolina Horyszko, Marzanna Cendrowska, Anna Zaleska, Agnieszka Łobacz-Borysewicz, Paweł Kowalski, Joanna Kril, Iwona Drążewska oraz uczniowie. Całą akcję koordynowała Anna Inman.

 Anna Zaleska 
Copyright © 2023 Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.