Ostatni raz...Kończy się  projekt skierowany do uczniów Zespołu Szkół Elektrycznych „Teletronik – cyfryzacja w kształceniu zawodowym inwestycją w przyszłość”. To była czwarta i zarazem ostatnia edycja „Telektronika“. W dniu  15-04-2015 roku grupa 15 „Teleinformatyków“ wyjechała na wycieczkę dydaktyczna do Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego mieszczącego się  w Szczecinie. Miejscem docelowym był dla nas Wydział Elektryczny, który mieści się przy ul. 26 Kwietnia 10. Naszym przewodnikiem po obiekcie był Pan dr inż. Krzysztof Jaroszewski, który przybliżył uczniom jak poruszać się po wydziale i jak wygląda program wycieczki. Na pierwsze zajęcia prowadzone w formie pracowni zaprosił nas Pan dr inż. Piotr Lech.

Tematem ćwiczeń było „Programowanie transmisji sieciowych w oparciu o TCP/IP”. Uczniowie zaznajomili się z kodami programów napisanych pod Javą. Dalsza praca polegała na kompilacji i uruchamianiu aplikacji. Było to bardzo ciekawe doświadczenie dla „Teletroników”. O zagadnieniach związanych z optyką i teleinformatyką opowiadał nam Pan mgr inż. Andrzej Niestorowicz. Mieliśmy przyjemność podziwiać zbiory laserów, które zostały zgromadzone w Katedrze Telekomunikacji i Fotoniki w latach 1970-1990. Zapoznaliśmy się ze sprzętem wykorzystywanym w teletransmisji w skład którego wchodzą między innymi:  przełącznice światłowodowe, sprzęgacze, wzmacniacze.


Wielkim zainteresowanie wśród uczniów cieszyła się krotnica DWDM 1830, która umożliwia wielofalowy transport sygnału optycznego o przepływnościach sięgających 80 Gbit/s.

Jeszcze przed obiadem udaliśmy się na spotkanie z Panem Prodziekanem ds. nauczania dr hab. inż. Krzysztofem Okarmą, który zapoznał uczniów z bogatą ofertą dydaktyczną Wydziału Elektrycznego. Tematem przewodnim wystąpienia  była “Teleinformatyka na wydziale Elektrycznym”. Nasi uczniowie usłyszeli również o pozostałych kierunkach, które ZUT ma w swojej ofercie, a więc o:  automatyce i robotyce, elektronice i elektrotechnice. Po wystąpieniu Pana Krzysztofa Okarmy z sali padały zapytania dotyczące między innymi kosztów związanych ze studiowaniem oraz szczegółami dotyczącymi warunków panujących w akademikach.

Pobyt w ZUT był dla uczniów nowym doświadczeniem i skarbnicą wiedzy,  nie tylko  technicznej. Program zajęć był bardzo intensywny dlatego czas na “elektrycznym” minął nam bardzo szybko. Teleinformatycy z wielkimi nadziejami wrócili do domu, aby w niedalekiej przyszłości znowu powrócić na ul. 26 Kwietnia 10 w Szczecinie na dłużej.

Korzystając  z okazji chciałbym serdecznie podziękować Panu dr inż. Krzysztof Jaroszewskiemu za cierpliwość i trud włożony w przygotowanie dla nas bardzo ciekawego pobytu w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym.


inż. Piotr Winiarski

 
Copyright © 2019 Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.