Już po ,,Weselu”
Rok szkolny 2017/2018


W dniu 19 września 2017r. obyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie. W tym roku w drodze głosowania zostało wybrane ,,Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Minęło już 117 lat, kiedy to w podkrakowskich Bronowicach bawili się inteligenci i chłopi wraz z parą młodą, czyli Jadwigą Mikołajczykówną i Lucjanem Rydlem. Ich wesele odmieniło losy polskiej literatury. Na kanwie tamtego wydarzenia wybitny dramaturg, poeta i malarz Stanisław Wyspiański stworzył swój arcydramat – barwną, niezwykle żywą opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach.

W liście do szkół w całej Polsce Pan Prezydent Andrzej Duda zapraszał wszystkich do wzięcia udziału w akcji. Zachęceni przykładem, gdyż para prezydencka czytała fragmenty utworu 2 września, rozpoczęliśmy we wtorek nasze zmagania z utworem. Wespół z dwudziestoma nauczycielami, z Panem Dyrektorem Stanisławem Jodko na czele, powstało krótkie słuchowisko, prezentujące charakterystycznych bohaterów ,,Wesela” w ich dialogach o polityce, miłości, trudnej historii narodu oraz nadziejach. Mam nadzieję, że wszystkim spodobał się pomysł, zarówno nauczycielom, jak i uczniom. Natomiast oprawę Narodowemu Czytaniu nadała w formie plakatu uczennica klasy 3 TE Paulina Łapińska. Dziękując za aktywny udział naszemu gronu pedagogicznemu oraz uczniom, którzy żywiołowo reagowali na głosy czytających, zapraszam za rok na kolejną przygodę z nowym dziełem literatury polskiej.

mgr Marzanna Cendrowska z pomocą mgr Moniki Araszczuk


 
Copyright © 2019 Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.