,,O minionej przodków chwale”- IV Gorzowskie Zaduszki 2018
Rok szkolny 2018/2019

Listopad tego roku jest wyjątkowy, bo przypada 100- lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Godnie uczcili to święto i pamiętali o tych, co oddali życie za ojczyznę uczestnicy gorzowskich Zaduszek.

Wieczorem 5 listopada na deskach teatru wystąpili uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Elektrycznych, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Szkoły Muzycznej I i II Stopnia w Gorzowie, Kompania kadetów im. Zesłańców Sybiru przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, 45 gorzowska drużyna harcerzy i zuchów ,,Płomień” przy SP nr 15 oraz Zespół O.K. przy SP nr 21.

Utwór inicjujący imprezę ,,Polak Mały” Władysława Bełzy w wykonaniu Oli i Jacka Mataczyna (SP nr 15), wprowadził w podniosły nastrój. Pulsował on jak krew, kiedy wybrzmiewała melodia z filmu ,,Polskie drogi” (Izabela Serpina- flet, Marek Zalewski- fortepian) czy ,,Pobudka wojskowa” (Ignacy Bańdziak- trąbka). Czarował głosem Hubert Konieczny (II LO) w roli Guślarza z ,,Dziadów” Adama Mickiewicza, a dźwięki chorału gregoriańskiego ,,Bogurodzicy” poderwały z miejsc słuchaczy. Ściany teatru wręcz zadrżały podczas wykonania manifestu wolności, czyli  ,,Murów” Jacka Kaczmarskiego, dzięki dźwięcznym głosom Kacpra Zielińskiego oraz Kamila Saczkowskiego (obaj z ZSEl.) Patos chwili wzmógł Filip Kaczmarczyk, recytując ,,Legendę z dziejów Polski” przy dźwiękach bijącego dzwonu Zygmunta.

Autorka scenariusza, Jolanta Staciwa, wybrała płomienne utwory, które pokazały młodym i starszym mieszkańcom naszego miasta barwy patriotyzmu. Mistrzowskie wykonanie utworów Fryderyka Szopena przez uczniów Szkoły Muzycznej I i II Stopnia- Patryka Skibińskiego (,,Etiuda rewolucyjna”) oraz Oliwię Gredżuk (,,Mazurek a-moll”) wywołało eksplozję uczuć i braw. Najmocniejszym jednak akcentem, przypominającym o tym, że ojczyzna jest nam dana, ale i ,,zadana”, była projekcja wystąpienia św. p. papieża Jana Pawła II. Wzruszenie ogarnęło zwłaszcza tych, którzy pamiętają sylwetkę i nauki ojca narodu, zawsze wierzącego w dobro, bo jak mówił ,,nie wolno nigdy godzić się na zło”.

Na widowni w szczególnym napięciu słuchali pionierzy miasta i dzieci wojny, pamiętający trudy wojennej zawieruchy. Za serce chwyciły wykonane pieśni, np. ,,Warszawo ma” (Ewa Jamróz z ZSTiO), ,,Hymn Sybiraków” (chór szkolny z II LO pod kierownictwem Iwony Bańdziak) oraz ,,Czerwone maki na Monte Cassino” (Natalia Karakicz z ZSTiO). Wiele osób nie wstydziło się swoich łez.

W pamięć zapadały słowa wierszy czy piosenek: ,,Bo wolność krzyżami się mierzy/ Historia ten jeden ma błąd”, i ,,Jak wspomnień ślad/ Wraca dziś/ Pamięć o tych, których nie ma” (przejmujące wykonanie Katarzyny Burzyńskiej), a ,,Szli, by walczyć o twój dom”.

Bezcenne przeżycia dopełniały obrazy- oprawa scenograficzna Dariusza Sapkowskiego, filmy i zdjęcia Zbigniewa Wójcika oraz prezentacja multimedialna Damiana Matuszewskiego i Wojciecha Woźniaka, zaś koordynatorem występów była Zuzanna Kuźmińska (nauczyciel ZSE), a działania reżyserki wspomagał Tomasz Pluta (dyrektor II LO).

,,Godna to was muzyka i godne śpiewanie”- słowami wieszcza Adama Mickiewicza można by było podsumować Zaduszki, które oglądał patron imprezy, prezydent miasta Jacek Wójcicki, władze miasta i województwa, przedstawiciele Kuratorium, Wydziału Edukacji, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz nauczyciele i uczniowie gorzowskich szkół. Z pewnością był wieczór warty zapamiętania.

mgr Marzanna Cendrowska

 
Copyright © 2019 Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.