Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2019
Rok szkolny 2018/2019

"Polacy nie gęsi, iż swój język mają" pisał Mikołaj Rej. Czy jednak dbamy o jego piękno i poprawność?

21 lutego 2019 roku obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2019. To coroczne święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji  przypominamy o bogactwie języka ojczystego i o tym, jak się nim posługiwać.

Święto Języka Ojczystego zostało ogłoszone przez UNESCO w listopadzie 1999 roku. Jego celem jest wsparcie i ochrona różnorodności językowej. Zostało ustanowione w związku ze śmiercią pięciu studentów w 1952 w Bangladeszu, którzy uczestniczyli w manifestacji za wprowadzeniem języka bengalskiego do urzędów. Według UNESCO, spośród 6000 funkcjonujących obecnie języków, nawet połowa jest zagrożona zaniknięciem w trakcie życia 3. pokoleń.

 

Marka nadwyraz.pl przeprowadziła badanie monitorujące stan polszczyzny funkcjonującej w Internecie. Statystyki wskazują na rażące zaniedbania w polszczyźnie.

Raport dotyczy kondycji polszczyzny w 2018 roku i powstał we współpracy nadwyraz.pl z portalem Polszczyzna.pl i partnerem technologicznym, narzędziem do monitoringu Internetu Brand24. Badanie to ma być przeprowadzane każdego roku. Jego głównym celem jest analiza kondycji polszczyzny w Internecie.

 

W poprzednim roku internauci dziennie publikowali 11 055 błędów, co oznacza błąd co 8 sekund! Największy kłopot użytkownicy sieci mają z ortografią, a konkretnie – z pisownią łączną i rozłączną. Najczęściej popełniane błędy to mylenie zapisu „na pewno” i „naprawdę”. Polacy często w języku potocznym stosują konstrukcję „dzień dzisiejszy”. Ogromny problem sprawia także zapis wyrażeń i wyrazów: „w ogóle”, „na razie”, „poza tym”, „na co dzień”, „nie wiem”, „mój”, „wziąć”, „à propos”, „co najmniej”, „sprzed”, „naprzeciwko”, „już”.

 

Niemal połowę z całej puli poddanych analizie naruszeń norm językowych zaobserwowano na Facebooku. W serwisie YouTube też nie jest najlepiej – znaleziono tam jedną piątą niepoprawnych form omawianych w zestawieniu. Zaskakująco dobrze wypadł język forów internetowych (ok. 10% błędów).

 

Niedbalstwo i nieznajomość zasad polskiej ortografii to przyczyna rozpowszechnienia się błędów językowych w polszczyźnie internetowej. Ale czy anonimowość w sieci zwalnia nas z dbania o piękno mowy ojczystej?


 
Copyright © 2019 Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.