Elektryk pszczołom na ratunek
Rok szkolny 2018/2019

„Jeśli wyginą pszczoły,

człowiekowi zostaną cztery lata istnienia.”

Cytat przypisywany Albertowi Einsteinowi


22 maja br. w Zespole Szkół Mechanicznych w Gorzowie Wlkp. odbyło się uroczyste podsumowanie XX edycji wojewódzkiego konkursu ekologicznego “Pszczelarstwo w Polsce”, na którym honorowy patronat sprawowała Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak.

Konkurs o zasięgu województwa lubuskiego przebiegał w dwóch etapach. Pierwszy – etap szkolny – wymagał rozwiązania testu. Natomiast drugi etap – etap wojewódzki, będący jednocześnie finałem konkursu, polegał na udzieleniu odpowiedzi na 20 pytań otwartych. Dotyczyły one biologii owadów, chorób pszczół, sprzętu pszczelarskiego, produktów pszczelich, roślin miododajnych oraz hodowli pszczół. Poziom etapu wojewódzkiego był bardzo wysoki i wyrównany.

Nasz uczeń Przemysław Matkowski z klasy 3 Ta – technik elektryk godnie reprezentował na tym konkursie Zespół Szkół Elektrycznych zdobywając III miejsce i uzyskując tytuł laureata.


Od końca lat dziewięćdziesiątych odnotowuje się spadek liczebność populacji pszczół, a średnia wieku pszczelarzy niepokojąco rośnie, dlatego w 2017 roku rozpoczęło ogólnopolską kampanię edukacyjną „Ratujmy pszczoły”, bo nasze życie zależy od ich istnienia.

Pszczołom zawdzięczamy coś więcej niż tylko miód: odgrywają one kluczową rolę w rolnictwie i produkcji żywność, ponieważ to one zapylają rośliny, które spożywamy. Co trzecia łyżka naszego pokarmu zależy od aktywności owadów zapylających. To pszczołom i dzikim owadom zapylającym zawdzięczamy warzywa takie jak pomidory czy cukinia, owoce takie jak jabłka, orzechy – na przykład migdały, czy zioła służące nam za przyprawy. Dotyczy to także olejów jadalnych – na przykład oleju rzepakowego. W samej Europie ponad 4000 odmian warzyw zależy od zapylania przez pszczoły i inne owady.

Śmierć pszczół to nasz problem. Bez nich świat będzie ubogi, pozbawiony kolorów i smaków. Niestety, jak mówią dane Greenpeace, w samych tylko Stanach Zjednoczonych co roku ginie średnio 1/3 pszczół, w Chinach są miejsca, gdzie pszczół w ogóle już nie ma. Ich pracę muszą wykonywać ludzie. W Europie nie jest lepiej. Co roku wymiera 20% populacji, a są także rejony, gdzie śmiertelność pszczół wynosi aż 50%.

Stąd też celem konkursu jest rozbudzanie zainteresowań przyrodniczych, promowanie utalentowanych uczniów i najlepszych szkół, które uczą miłości do natury, ale przede wszystkim zachęcenie uczniów do zakładania pasiek.

Przemkowi serdecznie gratulujemy i życzymy wytrwałości w poszerzaniu wiedzy pszczelarskiej i prowadzeniu pasieki.

Zuzanna Kuźmińska

 
Copyright © 2020 Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.