Podbijamy Wodociągi...
Rok szkolny 2018/2019

Dnia 10.06.19r. razem z klasą byliśmy na wycieczce w Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji Spółka z o.o. w Gorzowie Wielkopolskim. Była ona podzielona na dwa etapy.

Pierwszym z nich była Stacja Uzdatniania Wody Siedlice, gdzie pracownik tłumaczył mi i reszcie mojej klasy w jak to się dzieje, że dobra woda dociera do odbiorców. Najpierw zobaczyliśmy filtry wody. Dzięki nim jest ona czysta i zdatna do picia. Cały proces polega na tym, że woda w zbiornikach w których jest piasek kwarcowy filtrowana jest przez czas około tygodnia. Jest to instalacja wewnętrzna, w której woda w każdym etapie jest sprawdzana nie tylko poprzez monitoring, ale także przez wszelkiego rodzaju czujniki i w zależności od zaistniałych w etapie filtracji lub pompowania wody pomyłek natychmiast podejmowane są odpowiednie działania, tak aby odbiorca otrzymywał ją w odpowiedniej jakości. Stacja ta, dba nie tylko o czystość ale i skład przesyłanej wody, odpowiedną ilość minerałów.

Kolejnym elementem, jaki zobaczyliśmy, były panele fotowoltaiczne. Pobierają one energię cieplną od Słońca, a w zamian oddają energię elektryczną. Część paneli połączona jest w sposób równoległy, a inna w sposób szeregowy, tak aby z całości uzyskać energię o odpowiednich parametrach. Dzięki takiemu rozwiązaniu panele nie tylko pokrywają zapotrzebowanie zakładu na energię elektryczną ale również pozwalają na wyprodukowanie nadwyżki.

Bezpośrednio po zwiedzaniu tego zakładu udaliśmy się do następnego, jakim jest Oczyszczalnia Ścieków stanowiąca drugi etap naszej podróży. Jej pracownik od razu zaskoczył nas ciekawymi informacjami oraz pokazał plan działania oczyszczalni. Do tej oczyszczalni dopływa średnio 18000 metrów sześciennych ścieków na dobę, które bezpośrednio po przyjściu przechodzą procesy fizyczne i mechaniczne, a sam proces amonifikacji zaczyna się już od spłukania wody w toalecie. Oczyszczanie w tym zakładzie jest grawitacyjne, tak samo jak odpływ ścieków. Tutaj również następuje proces filtracji, który trwa około 30 dni.

W zbiornikach w tej oczyszczalni produkowany jest biogaz z 65% zawartością metanu. Osad przefermentowany trafia na wirówki, a następnie dodawane jest do niego wapno, dzięki czemu osad wraca na pola rolnicze ze względu na swoje zastosowanie.

Cała wycieczka była bardzo interesująca. Razem z kolegami z klasy dowiedzieliśmy się jak działają różne procesy związane z wodą, o których przeciętny człowiek nie zdaje sobie sprawy jak wiele znaczą. Jestem pewien, że informacje, które nabyłem w tym czasie, pogłębiły moją wiedzę na temat zawodu jakim w przyszłości po ukończeniu szkoły zamierzam się zajmować i przełoży się to na korzyść dla mnie i innych uczniów szkoły odwiedzających te zakłady.


Tekst: Dominik Urbaniak 2TG

Zdjęcia: Daniel Gaczyński 2TG


 
Copyright © 2020 Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.