Lekcja na morzu
Rok szkolny 2019/2020

2 października 2019 w kołobrzeskim porcie handlowym odbyła się nietypowa lekcja. Brali w niej udział uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych im. mjra Henryka Sucharskiego z Gorzowa Wlkp., którzy wykładu wysłuchali na morzu.

 Organizatorem zajęć był Związek Żołnierzy Wojska Polskiego zrzeszający żołnierzy byłego 12 Kołobrzeskiego Pułku oraz późniejszej 4 Gorzowskiej Brygady Zmechanizowanej z Gorzowa Wlkp. Zwiedzanie rozpoczęła wizyta w punkcie bazowania Marynarki Wojennej.

Uczniowie zwiedzili również holownik ratunkowy, a o swoich jednostkach opowiadali kapitanowie oraz byli marynarze. W lekcji wzięło udział 15 uczniów.

W rejs po Bałtyku uczniowie wypłynęli kutrem torpedowym do zwalczania okrętów podwodnych, a po powrocie z morza, odwiedzili także Skansen Morski, gdzie zwiedzali znajdujące się tam zabytkowe okręty wojenne.

Warto dodać, że żołnierze 12 Pułku z Gorzowa Wlkp. walczyli w ramach 4 Dywizji Piechoty o wyzwolenie miasta Kołobrzeg, za co dostali po wojnie nazwę wyróżniającą „Kołobrzeski”.


Link do pełnego artykułu:

https://zzwp-gorzow.pl/index.php/aktualnosci/229-w-obronie-polskiego-morza

 Ryszard Patalas


 
Copyright © 2020 Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.