Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.
Tradycja wysyłania kart świątecznych PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 12 grudnia 2018 10:04

Zwyczaj wysyłania kartek świątecznych to tradycja, która ma już ponad 170 lat. Mimo swojej długowieczności wciąż nie traci na popularności – kartki świąteczne wciąż wysyłane  są przez wielu z nas.

Skąd jednak wziął się ten zwyczaj?

Tradycja wysyłania kartek świątecznych rozpoczęła się w Anglii w 1834 roku. Wszystko za sprawą Sir Henry'ego Cole'a, który wpadł na ten pomysł. Pierwszą kartkę świąteczną namalował jego przyjaciel ilustrator John Callcotta Horsley, a przedstawiała ona rodzinę siedzącą przy świątecznym stole.

Nieco później, bo pod koniec 1840 roku kartki świąteczne pojawiły się w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie przez blisko 30 lat sprowadzali kartki z Europy, ich masową produkcję rozpoczął w 1875 roku Louis Prang (urodzony we Wrocławiu i uznawany dziś za „ojca amerykańskiej kartki świątecznej”). Kartki stały się tańsze i dzięki temu coraz więcej osób mogło sobie pozwolić na ich zakup.

W latach 10. i 20. XX wieku popularne stało się ręczne wykonywanie kartek w domowym zaciszu.

W Polsce zwyczaj obdarowywania kartkami z życzeniami przyjaciół i rodziny sięga już ponad 100 lat. Na samym początku wysyłano czarno - białe kartoniki. Na jednej stronie znajdował się adres, a na drugiej – życzenia. Następnie, zaraz po odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj, pojawiły się ręcznie malowane pocztówki i zyskały sobie od razu dużą popularność.

Niestety, w dzisiejszych czasach nośnikiem życzeń jest często bezduszny SMS lub email. Elektronika nigdy nie odda tej magii, jaką daje papierowa kartka świąteczna. Przekazywanie życzeń, wdzięczności czy sympatii w formie ilustrowanej wiadomości jest niezwykłą tradycją. Cieszmy się, że jesteśmy jej częścią i pielęgnujmy, tworząc lub kupując piękne kartki i obdarowując nimi naszych bliskich.


Poprawiony: środa, 12 grudnia 2018 10:07
 
Mikołajki PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 07 grudnia 2018 14:14

Mikołajki, Mikołajowie, elfy, cukierki i rózgi... Grzeczni, niegrzeczni, dużo uśmiechów i zmagania z (wcale nie takim łatwym ) interaktywnym Quizem Mikołajkowym.

Pracowity i pełny magii 6 grudnia zaowocował nagrodą dla klas: 2td, 3Zem, 3Tb i 1Te. W imieniu Mikołaja i Samorządu Uczniowskiego W piątek na 6 lekcji w bibliotece szkolnej zostały wręczone nagrody dla klas reprezentowanych przez: Gabrielę Matecką, Kacpra Góreckiego, Oskara Pondo oraz Krystiana Ludniewskiego.

Samorząd Uczniowski


 
Olimpiada Statystyczna PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 05 grudnia 2018 07:08

04.12.2018r. uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych kolejny raz wzięli udział w Olimpiadzie Statystycznej. W bieżącym roku szkolnym do eliminacji w etapie szkolnym przystąpiło 13 uczniów klas trzecich i czwartych. Warunkiem zakwalifikowania do etapu okręgowego było uzyskanie 50% punktów. 12 uczniów przekroczyło próg wymagany przez organizatora Główny Urząd Statystyczny. Wszystkim uczestnikom dziękuję za zaangażowanie i osiągnięte wyniki. Do etapu II zostali zakwalifikowani trzej uczniowie, którzy otrzymali najwięcej punktów:

Sebastian Jerzyński, Paweł Bednarczyk, Mateusz Cybułka.

Organizator ma prawo zakwalifikować dodatkowo 100 uczestników ze wszystkich szkół. Tak więc szansę na dalszy udział w Olimpiadzie mają również uczniowie, którzy osiągnęli mniej punktów ale przekroczyli wymagany próg 50% punktów.

WYNIKI

Anna Raczewska-Franklin


 
Weekendowa integracja PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 04 grudnia 2018 13:15

Uczniowie klasy 1 TG wiedzą, co to ciężka praca, ale jak wiadomo, nie tylko nauką człowiek żyje. Ważna jest też integracja, poznawanie kolegów na innym gruncie, dlatego też w dżdżyste piątkowe popołudnie 30 listopada, klasa 1 TG wyjechała na trzydniowe zajęcia edukacyjno-integracyjne do Gorzowskiego Ośrodka Technologicznego w Stanowicach.

Uczestnicy wyjazdu w ramach kursu „Weekend treningu interpersonalnego w GOT” brali udział w szkoleniu realizowanym zgodnie z projektem „Zawodowcy 2.0”. W trakcie warsztatów doskonalili swoje umiejętności z zakresu komunikacji i współpracy oraz budowania pozytywnego wizerunku. Zwieńczeniem ich wytężonej pracy intelektualnej i praktycznych ćwiczeń był certyfikat, który każdy uczeń otrzymał z rąk trenerki, Pani Katarzyny Sitek.

W czasie wolnym, w typowo listopadowy wieczór uczestnicy szkolenia zorganizowali ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek oraz zadbali o oprawę muzyczną. Poza tym w ramach odpoczynku po zajęciach z trenerem uczniowie grali na X-Boxie jak również w gry karciane.

Pomimo złej pogody wyjazd był udany. Uczniowie z pożytkiem spędzili weekend i wszyscy pełni wrażeń wrócili do domów, by móc z jeszcze większym zapałem wziąć się do nauki.


Wychowawca klasy: Zuzanna Kuźmińska

 
Narkotyki, dopalacze – chwilowa mowa czy realne zagrożenie? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 30 listopada 2018 08:09

Uzależnienie od środków odurzających jest poważnym problemem społecznym społeczeństwa XXI w. Jak wykazują badania , po używki sięgają głównie ludzie młodzi, zwłaszcza w wieku 16-25 lat, ponad dwukrotnie częściej mężczyźni niż kobiety.

W spotkaniu dotyczącym narkotyków i dopalaczy wzięli udział uczniowie klas 1Bve, 1Bem oraz 2Tg. Pani sierżant  Magdalena Kleist  z Wydziału Prewencji w dyskusji prowadzonej z naszą młodzieżą, podjęła wątek składu i warunków produkowania dopalaczy, niepożądanych działań środków odurzających czy konsekwencji prawnych  wynikających z ich zażywania. Uczniowie chętnie zadawali pytania i wymieniali się własnymi spostrzeżeniami, np. dotyczącymi  mechanizmów perswazji i reklamy środków psychoaktywnych. Zwrócono uwagę na popularne mity o narkotykach: „Jeżeli wezmę tylko raz, to nic się nie stanie”, „Mam silną wolę, nie uzależnię się”.

Warto odwiedzić stronę https://www.dopalaczeinfo.pl/, aby przeczytać sprawdzone informacje i odpowiedzieć sobie na pytanie: czy dopalacze, narkotyki mogą mnie wypalić?

Monika Araszczuk


 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 6 z 140
Copyright © 2019 Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.