Uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych uczestniczyli w uroczystościach odsłonięcia pomnika Ludwika Sarrazina, uczestnika powstania wielkopolskiego pochowanego na gorzowskim cmentarzu komunalnym. Pomnik został ufundowany przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie.
W 106 rocznicę zakończenia zwycięskiego powstania wielkopolskiego na cmentarzu komunalnym w Gorzowie Instytut Pamięci Narodowej ufundował pomnik Ludwikowi Sarrazinowi. Wcielony pod przymusem do armii niemieckiej, gdy z niej wracał w stopniu sierżanta 27 grudnia 1918 r. przyłączył się do powstania. Brał czynny udział z bronią w ręku w walkach powstańczych o oswobodzenie Poznania, po czym przeniósł się w końcu grudnia 1918 r. do rodzinnego miasta i tu walczył jako dowódca plutonu o oswobodzenie Grodziska, później o oswobodzenie Wolsztyna i Zbąszynia wraz z okolicami. Po II wojnie światowej najpierw zamieszkał w Zielonej Górze, a następnie w Gorzowie, gdzie zmarł w 1963 r. Postacią powstańca oraz jego niszczejącym grobem zainteresował się Andrzej Nawojczyk, wiceprezes koła Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Gorzowie.
Uroczystości odsłonięcia pomnika odbyły się 18 lutego br. Hołd L. Sarrazinowi składając wiązanki kwiatów oraz zapalając znicze oddali m.in.: Krzysztof Męciński, dyrektor szczecińskiego oddziału IPN, Andrzej Nawojczyk, wiceprezes gorzowskiego koła TPPW, przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich, służb mundurowych, wojska, a także uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych reprezentowani przez klasę 3TP, która przybyła wraz z Pocztem Sztandarowym oraz nauczycielami Anną Zaleską i Ryszardem Patalasem. Udział ZSE w odsłonięciu pomnika to efekt współpracy z gorzowskim kołem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Koordynatorem współpracy jest Ryszard Patalas. Jak podkreśla sierż. Marcin Kamiński z gorzowskiego koła ZŻWP udział młodzieży w takich wydarzeniach jest bardzo ważny. Uroczystości, podczas których uczniowie odwiedzili także pomniki dwóch innych powstańców wielkopolskich pochowanych na gorzowskim cmentarzu – Michała Sobczaka i Marcina Kalmana, przekształciły się w nietypową lekcję historii. Organizatorzy przedstawili życiorysy powstańców. Pomniki trzech powstańców wielkopolskich ufundowane przez IPN oznaczone zostały tabliczkami z napisem – Grób Weterana Walk o Wolność i Niepodległość Polski.
Anna Zaleska








