Od 22 do 24 kwietnia klasy 3TF, 4TF oraz 2TK pod czujnym okiem opiekunek: Marzanny Cendrowskiej, Hanny Szmyt i Karoliny  Żmudzińskiej wzięły udział w wycieczce do krajów naszych sąsiadów. W Dreźnie– stolicy Saksonii zwanej ,,barokową Florencją północy” spacerowaliśmy po starówce, podziwiając Operę Sempera, kościoły, zielone tarasy nad Łabą czy ,,Orszak Książęcy” – arcydzieło malarstwa ściennego wykonanego na dwudziestu pięciu tysiącach płytek z porcelany miśnieńskiej, przedstawiający kolejnych władców Saksonii z dynastii Wettynów. Chętni zajrzeli do zespołu pałacowego Zwingera, gdzie znajduje się Galeria Dawnych Mistrzów ze słynnym obrazem Rafaela Santi ,,Madonna Sykstyńska” i wiele innych dzieł sztuki.

Drugiego dnia czekała na nas średniowieczna warownia Karlstejn, zbudowana przez króla Czech i cesarza rzymskiego Karola IV jako miejsce przechowywania królewskich skarbów. Potem udaliśmy się do serca Pragi, która tętni życiem, łącząc przeszłość z teraźniejszością. Odwiedziliśmy Muzeum Fantastycznych Iluzji i po zrobieniu ciekawych zdjęć, ruszyliśmy na spacer po mieście, które ma wiele do zaoferowania, np.: Most Karola, zegar Orloj czy nowoczesne rzeźby Davida Cernego (czeskiego Banksy).

Ostatniego dnia wyruszyliśmy do Oybin– kurortu w Górach Żytawskich, które skrywa nastrojowe ruiny średniowiecznego zamku i klasztoru. To malownicze miejsce upodobał sobie w XIX wieku Caspar David Friedrich, twórca romantycznych pejzaży. Tajemnicze wieże, podziemia i natura z pewnością pobudziły artystyczne dusze zwiedzających. Ostatnim etapem była podróż retro, czyli przejażdżka zabytkową Żytawską Koleją Wąskotorową do Zittau, miasta o wyjątkowej historii i specyficznym klimacie kulturowym. Pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną, podczas której rozbrzmiewały piosenki polskich zespołów rockowych w wydaniu uczestników wycieczki (ujawniły się ukryte talenty!). W tak miłej atmosferze zakończyliśmy pełną wrażeń podróż.

Marzanna Cendrowska