ELEKTROMECHANIK

W ramach 3-letniej nauki będziesz miał możliwość zdobycia  kwalifikacji zawodowej, która jest niezbędna do uzyskania tytułu elektromechanika.

EE.4 – Montaż i obsługa maszyn i urządzeń elektrycznych.

Zastanawiasz się co będziesz robił po skończeniu szkoły??

Bez żadnych obaw będziesz mógł podjąć dalszą naukę w technikum, ale także będziesz przygotowany do podjęcia pracy w zakładach oraz założenia własnej firmy zajmującej się dystrybucją, wykonawstwem i serwisem.

ELEKTROMECHANIK może pracować w zakładach energetycznych, elektrowniach i sieciach elektroenergetycznych, zakładach przemysłu wydobywczego, hutniczego, transportu wodnego i kolejowego, zakładach gospodarki komunalnej, przedsiębiorstwach produkujących i eksploatujących maszyny i urządzenia elektroenergetyczne, zakładach usługowych naprawiających maszyny elektroenergetyczne oraz sprzęt elektryczny powszechnego użytku. Może też pracować w placówkach zajmujących się dystrybucją maszyn i urządzeń elektroenergetycznych.

ELEKTROMECHANIK to specjalista, który zajmuje się wykonaniem, obsługą, konserwacją oraz naprawą urządzeń elektrycznych stosowanych w różnych gałęziach gospodarki np. transformatorów, silników elektrycznych, urządzeń sygnalizacyjnych czy sprzętu AGD – pralek, żelazek odkurzaczy itp. Ponadto wykonuje instalacje przyłączające te urządzenia pod napięcie i montuje układy sterujące ich pracą. W zawodzie elektromechanika jest wiele specjalizacji. Każdy elektromechanik powinien umieć: dokonać przeglądu technicznego urządzenia elektrycznego, montować oraz demontować podzespoły elektryczne i mechaniczne w takim urządzeniu, a także konserwować i naprawiać sprzęt. Dodatkowo powinien potrafić instalować urządzenia elektryczne oraz nadzorować eksploatację maszyn i urządzeń elektrycznych w trakcie przeglądów okresowych.

Dlatego też to praca będzie szukać Ciebie po skończeniu szkoły!

Opracowanie: mgr inż. Adam Kochan