12 czerwca w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wielkopolskim Lubuski Kurator Oświaty, Pan Mariusz Biniewski, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowym oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym zorganizował dla dzieci, młodzieży i nauczycieli konferencję pt. „Wybory 4 VI 1989 r. – demokracja po gorzowsku”.

Naszą szkołę reprezentowali przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Maciej Kaczmarczyk z klasy 2 TF, Natalia Krakowska z klasy 3 TB i Nikola Kostrzewa z klasy 4 TP wraz z opiekunem – Panią Anną Inman.

Konferencja rozpoczęła się od modułu historycznego. Otwarcia dokonał Lubuski Kurator Oświaty Mariusz Biniewski, wprowadzając uczestników w tematykę spotkania. Następnie głos zabrał prof. AJP Dariusz Rymar, który wygłosił wykład pt. „Wybory 4 czerwca 1989 r. i ich następstwa”. Kolejnym punktem programu była rozmowa ze świadkiem historii, dr Markiem Rusakiewiczem, którą przeprowadził Pan Grzegorz Tomczak – Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wielkopolskim. Było to niezwykle inspirujące i poruszające spotkanie, które przybliżyło uczestnikom osobiste doświadczenia i refleksje z przeszłości obu rozmówców. Moduł historyczny zakończył pokaz nagrań archiwalnych z komentarzem Pana Jarosława Palickiego – przedstawiciela Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Gorzowie Wlkp. Dzięki jego wnikliwym i kompetentnym objaśnieniom, uczestnicy mogli lepiej zrozumieć kontekst i znaczenie prezentowanych materiałów.

Całą konferencję zwieńczył niemniej ważny moduł metodyczny, w którym zaprezentowano liczne pomysły i innowacyjne metody edukacyjne, które mogą pomóc nauczycielom historii przybliżyć młodym ludziom wydarzenia z tamtego okresu i lepiej zrozumieć współczesną historię.

Dziękujemy Panu Kuratorowi Mariuszowi Biniewskiemu, współorganizatorom oraz gospodarzom spotkania za zaproszenie 😊

Anna Inman