progeCAD.pl banner
Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.
Test diagnostyczny dla pierwszoklasistów !!! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   


 
Druga wojna światowa 1939-1945 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

1 września 1939 roku wojska niemieckie dokonały ataku na ziemie polskie. Polacy, którzy zostali pierwszymi ofiarami wojny zapisali piękną kartę w walkach na wielu jej frontach Wojna obronna Polski trwała ponad miesiąc. Pamiętać należy również o tym, że Związek Radziecki także dokonał napaści zbrojnej na Polskę 17 września 1939 roku uczynił to bez wypowiedzenia wojny a Armia Czerwona wkroczyła na nasze Kresy Wschodnie.

Dlaczego doszło do ataku Niemiec na Polskę?

Przed samym wybuchem wojny Niemcy dokonywali prowokacji, jedną z nich był “pozornie polski” atak na radiostację w Gliwicach. Przebrani w mundury polskie esesmani opanowali radiostację i nadali w języku polskim audycję wzywającą Polaków do powstania przeciwko Niemcom. Propaganda miała na celu oznajmienie światu, że to kolejny wrogi atak ze strony Polski. Hitler zabezpieczony podpisaniem układu Ribbentrop - Mołotow 23 sierpnia 1939 roku był pewien izolacji politycznej Polski i podjął decyzję o ataku już 26 sierpnia. W stosunku do Polaków zakładał wojnę błyskawiczną, tak zwany Blitzkrieg. Plany zmienił w momencie podpisania układu polsko-brytyjskiego o wzajemnej pomocy 25 sierpnia 1939 roku. Polska liczyła natomiast na pomoc ze strony Francji i Wielkiej Brytanii podejmując się walki o charakterze obronnym a mobilizację przed wybuchem wojny rozpoczęto dopiero 31 sierpnia.

Za początek wojny uważa się strzały oddane z pancernika Schleswig- Holstein skierowane na placówkę Polską na Westerplatte w Gdańsku o godzinie 4:45. Załoga licząca około tu 180 żołnierzy pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego (patrona naszej szkoły) poddała się dopiero po siedmiu dniach, 7 września 1939 r.

Kampania wrześniowa zakończyła się bitwą pod Kockiem 2 października i ostateczną kapitulację armii “Polesie” 6 października, po wcześniejszej kapitulacji Warszawy, która to broniła się do 28 września. Ogromna przewaga liczebna oraz techniczna, brak wsparcia sojuszników sprawiły że Polska została pokonana.

Wielka Brytania i Francja wypowiedziały wojnę Niemcom 3 września 1939 roku, ale nie podjęły działań ofensywnych, które mogłyby wspomóc wojska polskie.

Do roku 1945 toczyły się walki na różnych frontach w różnych częściach globu, w które zaangażowane zostały siły militarne wielu państw świata. Polacy brali udział w obronie Norwegii i Francji, w bitwie powietrznej o Wielką Brytanię, w bitwie morskiej o Atlantyk oraz w Afryce, we Włoszech, Francji, Belgii, Holandii a układ polsko-radziecki (Sikorski- Majsk)i z 30 lipca 1941 roku pozwolił na utworzenie Polskich Sił Zbrojnych na terenie ZSRR. Armia niemiecka poniosła druzgocącą klęskę na froncie wschodnim pod Kurskiem w lipcu 1943 roku. Rozpoczął się czas konferencji i spotkań tak zwanej Wielkiej Trójki ( konferencje w Teheranie, Jałcie, Poczdamie), które miały określić nowy ład terytorialny i polityczny po zakończeniu wojny a dla Polski były zapowiedzią utraty suwerenności.



Eksterminacja narodu polskiego z naciskiem na likwidację polskiej inteligencji oraz wymordowanie ludności żydowskiej miało być ziszczeniem planów Hitlera. Symbolem zbrodni popełnionych przez ZSRR na Polakach stał się mord jeńców wojennych w Katyniu dokonany w kwietniu 1940 roku a odkryty przez Niemców w maju 1943 roku, który to doprowadził do zerwania stosunków z rządem polskim przez ZSRR.

Armia Krajowa była najsilniejszą organizacją bojową w kraju i należała do pionu wojskowego Polskiego Państwa Podziemnego. Prowadziła ona akcje dywersyjne, likwidacyjne, odwetowe, odbijanie więźniów oraz działania partyzanckie a cywilnymi formami walki był sabotaż, wywiad, kontrwywiad, propaganda, prasa konspiracyjna i tajne nauczanie oraz pomoc więźniom i uciekinierom.

W trakcie działań wojennych i okupacji ucierpiała także polska kultura, wiele dzieł sztuki zrabowano lub zniszczono a twórców i artystów wywieziono do obozów lub zabito. Naród polski przeciwstawiając się okupantowi stosował różne formy walki: walkę cywilną, walkę zbrojną oraz bierny opór. Niestety Państwo Podziemne przestało istnieć w momencie przejęcia władzy przez Związek Radziecki i komunistów, którzy stworzyli swoją pierwszą armię dywizję Piechoty imieniem Tadeusza Kościuszki, nie pomogli Polakom w czasie Powstania Warszawskiego w konsekwencji doprowadzając do śmierci 100 tysięcy Polaków. Kryzys Państwa Podziemnego ułatwił komunistom przejęcie władzy w Polsce- manifest PKWN.

Akt kapitulacji Niemiec hitlerowskich podpisano 8 maja 1945 roku w Berlinie, był to akt kończący drugą wojnę światową.

W wyniku działań II wojny światowej Polska stała się państwem zależnym od ZSRR, odłączono Kresy Wschodnie a granice Lwów- Wilno znalazły się poza obszarem naszego kraju. Z Polski wysiedlono ludność niemiecką ukraińską białoruską i litewską. Do Polski przesiedlono Polaków oraz Żydów z ZSRR i wschodnich ziem II RP.

Wojenne straty to śmierć od 50 do 80 milionów ludzi na całym świecie. Polaków, którzy ponieśli śmierć podczas wojny szacuje się na około 1,5 do 3 milionów w tym 320 000 żołnierzy, natomiast polskich Żydów zginęło prawdopodobnie około 3 milionów.


Agnieszka Łobacz


 
Współpraca z Actemium PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

Zespół Szkół Elektrycznych pozyskał partnera - niemiecką firmę Actemium. W celu nawiązania współpracy Dyrekcja "Elektryka" udała się, aż do Sprembergu w niemczech aby spotkać się z przedstawicielami firmy Actemium.


 
LODY DLA MATURZYSTÓW - POLITECHNIKA MORSKA W SZCZECINIE PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   


 
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/ 2023 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

23 czerwca 2023 r. o godz. 8.00 i 9.30 na boisku szkolnym, w okienkach pogodowych nieco kapryśnej tego dnia letniej aury, odbyły się uroczyste zakończenia roku szkolnego 2022/ 2023 dla klas 1-4 technikum i 1-2 szkoły branżowej, a o godz. 12.00 w szkolnej auli miało miejsce uroczyste pożegnanie klas 3-ich szkoły branżowej.

Tak więc podsumowania w liczbach nadszedł czas.

W tym roku szkolnym świadectwa z biało-czerwonym paskiem odebrało 57 uczniów.

W klasach 1-2 najlepszymi uczniami zostali:

• Bartosz Kowalski z klasy 2 TH – średnia 5,79

• Adrian Duczek z klasy 2 TP – średnia 5,50

• Dawid Idziaszek z klasy 1 Bse – średnia 5,38

W klasach 3-4 na podium uplasowali się:

• Aleksander Ulatowski z klasy 3 TB – średnia 5,80

• Małgorzata Jastrzębska z klasy 4 TC5 – średnia 5,72

• Karol Tokarek z klasy 4 TP5 – średnia 5,57

Aleksander Ulatowski z klasy 3 TB (technik mechatronik) został wytypowany do Stypendium Prezesa Rady Ministrów.

5 uczniów Zespołu Szkół Elektrycznych otrzymało stypendia edukacyjne Prezydenta Miasta Gorzowa.

W szkole branżowej najlepszym absolwentem został Kacper Górski z klasy 3 Bse w zawodzie elektryk ze średnią ocen - 4,75.

Najwyższe średnie ocen w szkole uzyskały następujące klasy:

3 TP  (technik programista) - średnia 4,49   - wych. mgr Oksana Bednarz

4 TP  (technik programista)  - średnia 4,12  - wych. mgr inż. Grzegorz Remiszewski

2 TP  (technik programista) - średnia 4,11 - wych. mgr Ewa Pańczyk

3 TB  (technik mechatronik) - średnia 4,09 - wych. mgr Karolina Horyszko

3 TD  (technik informatyk) - średnia 3,97 - wych. mgr Anna Inman

Najwyższą frekwencję odnotowały klasy:

1 TB (technik mechatronik) – 88,30% - wych. mgr Danuta Piechowicz

1 TP (technik programista) – 88,09% - wych. mgr Danuta Cywicka

1 TD (technik informatyk) – 87,55% - wych. mgr inż. Piotr Winiarski

1 TK (technik automatyk) – 86,13% - wych. mgr Joanna Kril

1 TA (technik elektryk) – 86,04 – wych. mgr Paweł Kowalski

Ogromne sukcesy w sporcie odnosiły: drużyna koszykarska prowadzona przez Pana mgr Jacka Gołębiowskiego, drużyna siatkarska prowadzona przez Panią mgr Katarzynę Przysiecką, drużyna tenisistów stołowych pod opieką Pana mgr Romana Leśnickiego i drużyna unihokeistów pod opieką Pana mgr Dariusza Ciukszy.

Jesteśmy z Was dumni!

Życzymy Wszystkim udanych wakacji, bezpiecznych powrotów i licznych sukcesów w przyszłym roku szkolnym!

Anna Inman – opiekun Samorządu Uczniowskiego


-=FOTORELACJA=-



 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 4 z 198
Copyright © 2023 Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.