I miejsce w Hakatonie

10 stycznia 2024, w środę, w Warszawskiej siedzibie SAP Polska sp. z.o.o odbył się finał 8 edycji hakatonu (konkursu programistycznego) Hack Heroes organizowanego przez Fundację Media 3.0, wspierany przez firmę Hewlett-Packard oraz wspomnianą SAP Polska. Tematem tegorocznej edycji była „Automatyzacja oraz AI”.

Naszą szkołę reprezentował uczeń 5 klasy profilu programistycznego Piotr Kuchowicz, który jako tematykę swojego projektu wybrał „Dziennik elektroniczny”. Z dość, wydawałoby się, prostym zagadnieniem uczeń stanął do walki z uczniami z całej Polski, z liceów ogólnokształcących oraz techników o różnych profilach. W finale walczył z zespołami, które przygotowały projekty automatyki przemysłowej (zdalna brama), automatyki domowej (obracany dom z fotowoltaiką), czy programami typowo komputerowymi: desktopowymi (notatki/fiszki do nauki) oraz mobilnymi (wydawanie obiadów).

Jednak, to podejście do projektu oraz sposób realizacji i prezentacji rozwiązania zagwarantował Piotrowi zwycięską pozycję, pozwalając bez większych problemów pokonać pozostałe cztery zespoły. Co konkretnie sprawiło, oprócz użycia nowoczesnych technologii, że projekt „prostego dziennika” wygrał z bardziej złożonymi konstrukcjami technicznymi? Przywołując słowa jury konkursowego, za sukces odpowiadało kompleksowe podejście do projektu: analiza rynku i potrzeb (poprzez rozmowę z przyszłymi odbiorcami systemu), przemyślaną implementację (na którą złożyło się użycie wielu nowoczesnych i otwartych technologii, w tym czytników RFID, kodów QR, czy otwartych API) oraz plany rozwojowe (czego nie posiada wiele projektów – „co dalej”?), w tym opcja komercjalizacji i udzielania wsparcia.

Oprócz użycia nowych technologii jak Flutter, Hasura, GraphQL, czy OpenAPI Piotr stworzył system wieloplatformowy, dostępny i elastyczny, z dopasowanym interfejsem, rozszerzalny oraz przede wszystkim bezpieczny. Całe rozwiązanie zostało przedstawione jury w sposób przejrzysty i przystępny, bez zbędnego marketingu. Co jasno wskazuje, że u przyszłych informatyków/programistów kompetencje miękkie są równie ważne jak te techniczne. Dzięki temu projekt obronił się sam nie pozostawiając wątpliwości, że dwutygodniowa realizacja została przeprowadzona w sposób profesjonalny.

Serdecznie gratulujemy Piotrowi stworzenia w 2 tygodnie lepszego narzędzia niż zespół specjalistów Librus’a przez ostatnie 16 lat.