Witaj na stronie startowej
I miejsce Dominika Drosta w Etapie Okręgowym IV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Energetyce Odnawialnej! PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 11 marca 2019 07:10

Dnia 7 marca w Zespole Szkół nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie odbył się etap okręgowy IV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Energetyce Odnawialnej. Do rywalizacji przystąpiło 14 uczestników z województw lubuskiego i zachodniopomorskiego, w tym dwóch zakwalifikowanych z naszej szkoły. Zmagania te były dla naszych reprezentantów bardzo udane, Bartłomiej Wąsiel z klasy 3TG zajął wysokie VI miejsce, a Dominik Drost z klasy 4TG zajął I miejsce i zakwalifikował się do zawodów centralnych w Sieradzu. Serdecznie gratulujemy ogromnej wiedzy, a Dominikowi życzymy powodzenia w Finale IV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Energetyce Odnawialnej wśród 16 najlepszych uczniów z całej Polski.

Opiekunowie konkursu:

Marcin Stankowski

Ryszard Michno


 
Spotkanie ze Strażą Graniczną PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 11 marca 2019 06:55

Dnia 7 marca 2019 w Zespole Szkół Elektrycznych zostało zorganizowane spotkanie tegorocznych absolwentów technikum z przedstawicielami Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Uczniowie mieli okazję poznać zarys służby w Straży Granicznej oraz szczegóły dotyczące rekrutacji do służby zawodowej. Młodzież uzyskała informacje o warunkach, jakie należy spełnić, aby poszerzyć krąg potencjalnych | kandydatów do pracy w straży granicznej. Całość spotkania dopełniła emisja dwóch krótkich filmów, monitorujących zmagania oddziałów Straży Granicznej w ochronie granic państwowych.


 
Wycieczka techniczna do Barlinka. PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 05 marca 2019 14:09

W dniu 26 lutego klasa 2TA uczestniczyła w wycieczce, zorganizowanej w siedzibie  firmy Barlinek Inwestycje S.A. w Barlinku. Firma jest potentatem w produkcji desek podłogowych z naturalnego drewna. Nasza szkoła otrzymała  zaproszenie od firmy Barlinek Inwestycje, która jednocześnie  zasponsorowała przejazd autokaru.  Po przyjeździe na miejsce uczniowie zostali przeszkoleni w zakresie przepisów BHP obowiązujących na terenie zakładu oraz zapoznali się z zakresem działalności firmy.  Podczas zwiedzania zakładu pracownicy  dozoru technicznego oprowadzili uczniów po halach produkcyjnych, prezentując nowoczesne maszyny i urządzenia oraz dumę zakładu- nowo wybudowaną elektrociepłownię z generatorem energii elektrycznej o mocy ponad 5 MW.  Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchiwali informacji o zwiedzanych obiektach. Wycieczkę uznać należy za udaną, ponieważ przebiegała w miłej atmosferze, została zorganizowana w sposób profesjonalny oraz wniosła dużo interesującej wiedzy z zakresu przemysłowych urządzeń sterujących, elektroenergetyki oraz energetyki cieplnej czy procesu produkcyjnego paneli podłogowych. Dziękujemy firmie Barlinek Inwestycje za zaproszenie.

Dominika Kuligowska
Krzysztof Ląd


 
II Gala Zawodowców w Gorzowie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 28 lutego 2019 08:36

Elektryk dał popis na II Gali Zawodowców w Gorzowie. Uczniowie, którzy w głównej mierze przyczynili się do skonstruowania zdalnie sterowanego gokarta: Goździk Tomasz, Burdziński Norbert i Jackowski Krzysztof z 4Tc, postawili sobie za cel pomóc dzieciom niepełnosprawnym, aby mogły zakosztować przyjemności jazdy gokartem. Przez 5 miesięcy wykorzystując swój wolny czas i angażując środki finansowe pod kierunkiem pana Marka Kryckiego realizowali swój trudny do osiągnięcia plan. Jak można było zauważyć zakończył się on sukcesem. Jako Szkoła jesteśmy dumnie że można łączyć naukę i pasję.

Pojazd można było zobaczyć przed filharmonią, a także w jej wnętrzu, na ekranie, dzięki streamingowej relacji. Gokart i relacja live stanowiły część pokazu w ramach II Gali Zawodowców w Gorzowie.


Artykuł - Teletop

Gokart - wideo 
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2019 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 25 lutego 2019 11:32

"Polacy nie gęsi, iż swój język mają" pisał Mikołaj Rej. Czy jednak dbamy o jego piękno i poprawność?

21 lutego 2019 roku obchodzimy  Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego 2019. To coroczne święto, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Z tej okazji  przypominamy o bogactwie języka ojczystego i o tym, jak się nim posługiwać.

Święto Języka Ojczystego zostało ogłoszone przez UNESCO w listopadzie 1999 roku. Jego celem jest wsparcie i ochrona różnorodności językowej. Zostało ustanowione w związku ze śmiercią pięciu studentów w 1952 w Bangladeszu, którzy uczestniczyli w manifestacji za wprowadzeniem języka bengalskiego do urzędów. Według UNESCO, spośród 6000 funkcjonujących obecnie języków, nawet połowa jest zagrożona zaniknięciem w trakcie życia 3. pokoleń.

 

Marka nadwyraz.pl przeprowadziła badanie monitorujące stan polszczyzny funkcjonującej w Internecie. Statystyki wskazują na rażące zaniedbania w polszczyźnie.

Raport dotyczy kondycji polszczyzny w 2018 roku i powstał we współpracy nadwyraz.pl z portalem Polszczyzna.pl i partnerem technologicznym, narzędziem do monitoringu Internetu Brand24. Badanie to ma być przeprowadzane każdego roku. Jego głównym celem jest analiza kondycji polszczyzny w Internecie.

 

W poprzednim roku internauci dziennie publikowali 11 055 błędów, co oznacza błąd co 8 sekund! Największy kłopot użytkownicy sieci mają z ortografią, a konkretnie – z pisownią łączną i rozłączną. Najczęściej popełniane błędy to mylenie zapisu „na pewno” i „naprawdę”. Polacy często w języku potocznym stosują konstrukcję „dzień dzisiejszy”. Ogromny problem sprawia także zapis wyrażeń i wyrazów: „w ogóle”, „na razie”, „poza tym”, „na co dzień”, „nie wiem”, „mój”, „wziąć”, „à propos”, „co najmniej”, „sprzed”, „naprzeciwko”, „już”.

 

Niemal połowę z całej puli poddanych analizie naruszeń norm językowych zaobserwowano na Facebooku. W serwisie YouTube też nie jest najlepiej – znaleziono tam jedną piątą niepoprawnych form omawianych w zestawieniu. Zaskakująco dobrze wypadł język forów internetowych (ok. 10% błędów).

 

Niedbalstwo i nieznajomość zasad polskiej ortografii to przyczyna rozpowszechnienia się błędów językowych w polszczyźnie internetowej. Ale czy anonimowość w sieci zwalnia nas z dbania o piękno mowy ojczystej?


 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 7 z 145
Copyright © 2019 Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.