Witaj na stronie startowej
„Ocalić od zapomnienia” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
piątek, 06 października 2017 12:43

W dniach 28-30 września grupa dziewięciorga wolontariuszy z naszej szkoły (Wojciech Głos, Bartosz Sójka, Julia Krzyżaniak, Alina Marciniak, Marta Łusiarczyk, Mariusz Koźlarek, Paweł Wysoczański, Arkadiusz Nowak, Dawid Snoch) po raz drugi wzięła udział w wyjeździe organizowanym przez Fundację „Czysta woda” i Stowarzyszenie im. Brata Krystyna, stanowiącym ukoronowanie projektu pod hasłem “Ocalić od zapomnienia”. Jego celem jest głównie pielęgnowanie historii powojennego Gorzowa poprzez gromadzenie wspomnień pochodzących od pierwszych mieszkańców, ale także krzewienie postaw patriotycznych i idei pracy z osobami starszymi w ramach wolontariatu wśród młodzieży. W czasie pobytu w miejscowości Długie naszym zadaniem było dbanie o grupę gorzowskich Pionierów oraz Dzieci Wojny, co obejmowało zarówno stałą obecność i reagowanie na ewentualne potrzeby seniorów, ale także integrację międzypokoleniową. Mieliśmy okazję uczestniczyć w warsztatach historycznych przybliżających losy młodego polskiego Gorzowa i życie codzienne lat powojennych, ale także usłyszeć w rozmowie relacje i wspomnienia naocznych świadków tamtych wydarzeń. Był z nami Prezydent Miasta, przedstawiciele ministerstwa oraz lokalnych organizacji pozarządowych, a także dyrektorzy szkół, w tym dyrektor naszej placówki, pan Stanisław Jodko.

tekst: Alina Marciniak – klasa 3TE

zdjęcia: Mariusz Koźlarek i Marta Łusiarczyk – klasa 3TE


 
Sport a regionalizm PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 04 października 2017 13:05

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie wraz z Punktem Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT w Zielonej Górze zorganizowali siódmą edycję festiwalu filmowego pt. „Baza tożsamości regionalnej”, który odbył się w dniach 26 – 27 września 2017 r. w gorzowskiej książnicy.

Klasa 3TC uczestniczyła w oficjalnym otwarciu festiwalu. Tegorocznym tematem przewodnim był sport. Dlatego
o godz. 10.15 o sporcie, tolerancji i tożsamości regionalnej opowiedział Stanisław Czerczak ze Stowarzyszenia "Nigdy Więcej". Po jego wystąpieniu został wyświetlony film pt. "Droga do Monte Carlo", przybliżający gorzowski epizod słynnego rajdu samochodowego. Po pokazie filmu głos zabrali zawodnicy Stali Gorzów, którzy opowiedzieli
o minionym sezonie żużlowym, a także zachęcali do kibicowania fair play.

Po krótkiej przerwie przyszedł czas na ostatni akcent festiwalu, którym był pokaz filmu „Żegnaj DDR! Przez Warszawę ku wolności”, opisujący mało znaną historię ucieczki Niemców do RFN przez polską stolicę. Na koniec festiwalu,  uczestnicy mieli okazję wykazać się wiedzą zdobytą podczas spotkania. Organizatorzy przygotowali specjalne nagrody za udzielenie najwięcej prawidłowych odpowiedzi związanych z gorzowskim sportem, które otrzymali uczniowie klasy 3TC – Damian Czułada, Michał Gawrych i Krzysztof Jackowski.

Festiwal został zorganizowany w ramach obchodów 760-lecia Miasta Gorzowa Wielkopolskiego.

lic. Marta Kudelska


 
Już po ,,Weselu” PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 02 października 2017 11:20


W dniu 19 września 2017r. obyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie. W tym roku w drodze głosowania zostało wybrane ,,Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Minęło już 117 lat, kiedy to w podkrakowskich Bronowicach bawili się inteligenci i chłopi wraz z parą młodą, czyli Jadwigą Mikołajczykówną i Lucjanem Rydlem. Ich wesele odmieniło losy polskiej literatury. Na kanwie tamtego wydarzenia wybitny dramaturg, poeta i malarz Stanisław Wyspiański stworzył swój arcydramat – barwną, niezwykle żywą opowieść o Polsce i Polakach, o naszych sukcesach, ale też o niewykorzystanych szansach czy zaniedbaniach.

W liście do szkół w całej Polsce Pan Prezydent Andrzej Duda zapraszał wszystkich do wzięcia udziału w akcji. Zachęceni przykładem, gdyż para prezydencka czytała fragmenty utworu 2 września, rozpoczęliśmy we wtorek nasze zmagania z utworem. Wespół z dwudziestoma nauczycielami, z Panem Dyrektorem Stanisławem Jodko na czele, powstało krótkie słuchowisko, prezentujące charakterystycznych bohaterów ,,Wesela” w ich dialogach o polityce, miłości, trudnej historii narodu oraz nadziejach. Mam nadzieję, że wszystkim spodobał się pomysł, zarówno nauczycielom, jak i uczniom. Natomiast oprawę Narodowemu Czytaniu nadała w formie plakatu uczennica klasy 3 TE Paulina Łapińska. Dziękując za aktywny udział naszemu gronu pedagogicznemu oraz uczniom, którzy żywiołowo reagowali na głosy czytających, zapraszam za rok na kolejną przygodę z nowym dziełem literatury polskiej.

mgr Marzanna Cendrowska z pomocą mgr Moniki Araszczuk


Poprawiony: poniedziałek, 02 października 2017 11:26
 
Zwolnieni z teorii, czyli olimpiada inna niż wszystkie PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
środa, 27 września 2017 11:28


25.09.2017r. niektóre klasy miały okazję posłuchać przybyłych do naszej szkoły gości. Goście bardzo młodzi, zwyczajni na pierwszy rzut oka, ale niezwykli, ponieważ mimo wieku, doświadczeni np. współpracą z ważnymi instytucjami czy  wielkimi koncernami … Celem ich wizyty było zachęcenie do wzięcia udziału w kolejnej edycji „Zwolnionych z teorii”. Co to takiego? Platforma dla studentów i uczniów prowadząca krok po kroku do stworzenia własnych projektów  społecznych. Zwolnieni to również olimpiada, trochę inna, bo bardzo praktyczna, bez wkuwaniaJ. Każdy, kto ukończy projekt zostaje finalistą. Do najlepszych projektów w Polsce trafią nagrody „Złote Wilki”, wręczane przez przedstawicieli najwyższych władz państwowych. Ale to nie wszystko – zdobywa się przede wszystkim doświadczenie, praktykę w prowadzeniu projektów, czym można zabłysnąć na rozmowach rekrutacyjnych. Certyfikat z zarządzania projektami, sygnowany przez Project Management Institute R.E.P. (prestiżowa instytucja zrzeszająca 500 tys. kierowników projektów z całego świata), otrzymują wszyscy finaliści. Ponadto po ukończeniu projektu na Wielkim Finale i regularnych Zjazdach Społeczności, można poznać innych ambitnych i aktywnych społecznie ludzi z całej Polski. Wystarczy zespół, pomysł, rejestracja i podążanie za platformą. Wsparciem będzie Mentor, kolega, który już ma doświadczenie w ukończonym projekcie (lub projektach).

Warto spróbować zaktywizować się w ten sposób, ponieważ efektem ubocznym może być nawet własna interesująca przyszłość.

Zapraszam po dodatkowe informacje i rozmowy o własnych pomysłach – pedagog, Joanna Józwa Jelinčić.

 
Pola nadziei 2017 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   
wtorek, 19 września 2017 09:40

Zachęcamy do pomocy gorzowskiemu Hospicjum św. Kamila. W ramach akcji „Pola nadziei” nasza szkoła dysponuje cebulkami żonkili w cenie 1,5 zł za sztukę dostępne w bibliotece szkolnej. Całkowity dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na rzecz hospicjum do 25 października tego roku.

Celem akcji „Pola nadziei” jest przede wszystkim zbiórka na rzecz podopiecznych hospicjów, ale także zwrócenie uwagi na samą ideę opieki hospicyjnej. Pierwsze Pola Nadziei zakwitły w szkockim Edynburgu, zorganizowane przez Fundację Marie Curie Cancer Care. Stamtąd też przywędrował do nas zwyczaj darowania żonkili osobom przyłączającym się do zbiórki. Żonkil w tej tradycji symbolizuje solidarność z terminalnie chorymi. Co roku na początku października, w okolicach Międzynarodowego Dnia Opieki Paliatywno-Hospicyjnej, ludzie na całym świecie sadzą żonkile przed szkołami, szpitalami, urzędami, w parkach i na skwerach. Wiosną, kiedy kwitną, ośrodki hospicyjne organizują wielką zbiórkę na rzecz ich podopiecznych. Ubrani na żółto wolontariusze wręczają je darczyńcom w zamian za datek do puszki.


 
«pierwszapoprzednia12345678910następnaostatnia»

Strona 2 z 112
Copyright © 2017 Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.