Tradycja wysyłania kart świątecznych
Rok szkolny 2018/2019

Zwyczaj wysyłania kartek świątecznych to tradycja, która ma już ponad 170 lat. Mimo swojej długowieczności wciąż nie traci na popularności – kartki świąteczne wciąż wysyłane  są przez wielu z nas.

Skąd jednak wziął się ten zwyczaj?

Tradycja wysyłania kartek świątecznych rozpoczęła się w Anglii w 1834 roku. Wszystko za sprawą Sir Henry'ego Cole'a, który wpadł na ten pomysł. Pierwszą kartkę świąteczną namalował jego przyjaciel ilustrator John Callcotta Horsley, a przedstawiała ona rodzinę siedzącą przy świątecznym stole.

Nieco później, bo pod koniec 1840 roku kartki świąteczne pojawiły się w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie przez blisko 30 lat sprowadzali kartki z Europy, ich masową produkcję rozpoczął w 1875 roku Louis Prang (urodzony we Wrocławiu i uznawany dziś za „ojca amerykańskiej kartki świątecznej”). Kartki stały się tańsze i dzięki temu coraz więcej osób mogło sobie pozwolić na ich zakup.

W latach 10. i 20. XX wieku popularne stało się ręczne wykonywanie kartek w domowym zaciszu.

W Polsce zwyczaj obdarowywania kartkami z życzeniami przyjaciół i rodziny sięga już ponad 100 lat. Na samym początku wysyłano czarno - białe kartoniki. Na jednej stronie znajdował się adres, a na drugiej – życzenia. Następnie, zaraz po odzyskaniu niepodległości przez nasz kraj, pojawiły się ręcznie malowane pocztówki i zyskały sobie od razu dużą popularność.

Niestety, w dzisiejszych czasach nośnikiem życzeń jest często bezduszny SMS lub email. Elektronika nigdy nie odda tej magii, jaką daje papierowa kartka świąteczna. Przekazywanie życzeń, wdzięczności czy sympatii w formie ilustrowanej wiadomości jest niezwykłą tradycją. Cieszmy się, że jesteśmy jej częścią i pielęgnujmy, tworząc lub kupując piękne kartki i obdarowując nimi naszych bliskich.


 
Copyright © 2021 Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.