progeCAD.pl banner
Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.
Święto Niepodległości PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

11 listopada

NARODOWE ŚWIETO NIEPODLEGŁOŚCI


Przemyśl, 21 grudnia 1918. list Józefa Piłsudskiego do Romana Dmowskiego


Drogi Panie Romanie,
(...)

Opierając się na naszej starej znajomości, mam nadzieję, że w tym wypadku i w chwili tak poważnej, co najmniej kilku ludzi - jeśli, niestety, nie cała Polska - potrafi wznieść ponad interesy partii, klik  i grup. Chciałbym bardzo widzieć Pana między tymi ludźmi.

Proszę przyjąć zapewnienia mego wysokiego szacunku.

Józef Piłsudski"


List Józefa Piłsudskiego do Romana Dmowskiego jest materialnym dowodem na to że niepodległa Polska powstała dzięki  umiejętności wzniesienia się naszych przywódców ponad podziały polityczne.

Do jego napisania doprowadził przyspieszony wydarzeniami Wielkiej Wojny rozwój sytuacji na arenie międzynarodowej. Bo oto nadszedł 11 listopada 1918 roku,  gdy w lasku Compiégne pod Paryżem Niemcy podpisali rozejm kończący I wojnę światową. W tym samym mniej więcej czasie w Warszawie Rada Regencyjna przekazała władzę Józefowi Piłsudskiemu.

Po 123 latach niewoli Polska odzyskiwała niepodległość.

A było to tak…

Już od 19 października 1918 roku w Cieszynie działała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego. 31 października, Polską Komisja Likwidacyjna z Wincentym Witosem na czele przejęła władzę w Galicji.

W Lublinie w nocy z 6 na 7 listopada Ignacy Daszyński ogłosił powstanie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej i próbował przejąć władzę w całym kraju, a działający za granicą Komitet Narodowy Polski Romana Dmowskiego reprezentował nasze interesy wobec mocarstw zachodnich.


10 listopada 1918 roku ok. godz. 7 rano, specjalnym pociągiem z Berlina, wrócił do Warszawy zwolniony z więzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski. Parę dni później przejął pełnię władzy z rąk przedstawicieli Rady Regencyjnej i powołał do życia rząd premiera Jędrzeja Moraczewskiego Jeszcze w tym samym miesiącu jako Tymczasowy Naczelnik Państwa zapowiedział przeprowadzenie wyborów do Sejmu Ustawodawczego.


26 grudnia 1918r przyjechał do Poznania słynny polski pianista, Ignacy Jan Paderewski co stało się impulsem do wybuchu jedynego w naszej historii zwycięskiego powstania –powstania wielkopolskiego. Ten wielki patriota i najsłynniejszy Polak na świecie wraz z Romanem Dmowskim będzie reprezentował nasz kraj na konferencji paryskiej, której decyzje wpłynęły na kształt granic Drugiej Rzeczpospolitej

Dla upamiętnienia właśnie tych i wielu innych dni, ludzi i wydarzeń  Sejm Rzeczpospolitej Polskiej 23 kwietnia 1937 przyjął ustawę ,zgodnie z którą dzień 11 listopada w którym zakończyła się pierwsza wojna światowa będzie odtąd obchodzony w Polsce jako Narodowe Święto Niepodległości.

 
Narodowe czytanie 2020 PDF Drukuj Email
Wpisany przez Administrator   

Po raz dziewiąty Para Prezydencka przeprowadziła akcję Narodowe Czytanie 2020, angażując organizatorów z przeszło trzy tysięcy miejsc w Polsce i na świecie. Czytelnicy w tym roku łączyli się w lekturze Balladyny Juliusza Słowackiego. Ze względu na obostrzenia sanitarne dołożono wszelkich starań, aby akcja została przeprowadzona bezpiecznie i zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.


 
Konkurs graficzny PDF Drukuj Email

Ogłaszamy konkurs na projekt znaczka pocztowego pod hasłem „Ludzie (listy) piszą”. Międzynarodowy Dzień Pisania Listów obchodzony jest 9 października. Tego dnia w 1874 roku na konferencji w Bernie, powołano jedną z najstarszych na świecie organizacji międzynarodowych – Światowy Związek Pocztowy. W Polsce Dzień Znaczka obchodzony jest od 1956 roku.

Święto ma również przypominać o tym, jaką ważną rolę odegrała poczta w rozwoju gospodarczo-społecznego w wielu krajach.

Znaczek pocztowy służy jako środek uiszczenia opłaty za usługi pocztowe. Przeważnie jest w postaci małego papierowego prostokąta przyklejanego do koperty.

Aby wziąć udział w konkursie, należy zaprojektować znaczek pocztowy nawiązujący do tradycji pisania listów.Znaczek można wykonać dowolną techniką. Gotowe prace w formacie jpg należy przesłać na adres:  Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. . Termin składania prac konkursowych upływa 25 października o północy. Przewidujemy nagrody.

 W Polsce od 2009 roku, pewna nietypowa organizacja charytatywna zainicjowała akcję pisania listów na wielką skalę. Celem tej akcji jest wysyłanie listów, kartek i upominków do chorych dzieci przez cały rok – nie tylko przez jeden dzień w październiku. Podejmują tę inicjatywę znane osoby i wielkie organizacje po to, aby nieść bezinteresowną pomoc dzieciom, również finansową. Nie trzeba jednak być celebrytą, aby się przyłączyć, gdyż udział w pisaniu listów może wziąć każdy. Na stronie Marzycielskiej Poczty znajdują się adresy chorych dzieci, opisane są również ich zainteresowania, hobby a także choroba. Kilka ciepłych słów i znaczek pocztowy - tak mało trzeba, aby na czyjejś twarzy wywołać uśmiech. Przyłączysz się i Ty?


 
Spotkanie z autorem w czasach zarazy PDF Drukuj Email

Po co nam wyobraźnia? Czy warto ją rozwijać? Jak wykorzystać kreatywność w codziennym działaniu? Czy można spełniać marzenia? Wierzymy, że czytanie książek jest doskonałym motorem do rozwoju wyobraźni. Czytając fantastykę uczymy się stawiać śmiałe tezy, wybiegać w przyszłość. Wyjątkową okazję do udziału w spotkaniu autorskim Pawła Kopijera mieli uczniowie klas 2dT5 oraz 1 Ta.

Paweł Kopijer jest autorem powieści fantastycznych pt. „Mrok we krwi” oraz „Czempion Semaela”, będących częścią trylogii Kroniki Dwuświata.

29 września 2020 roku odbyła się  telekonferencja z pisarzem Pawłem Kopijerem. Spotkanie online było odpowiedzią na potrzeby czytelników w czasie obostrzeń sanitarnych, kiedy zaproszenie autora książek do szkoły w innej formie byłoby utrudnione.

Spotkanie zostało zorganizowane dzięki współpracy biblioteki szkolnej z Dyskusyjnym Klubem Książki przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Z. Herberta w Gorzowie Wlkp.


 
Znów można zajrzeć do teatru PDF Drukuj Email

23 września 2020 roku uczniowie Zespołu Szkół Elektrycznych z drugich klas wybrali się do Teatru im. Juliusza Osterwy na spektakl pt. "Tango Piazzolla – marzenie " w Miejskiej Kampanii Profilaktycznej 2020. Ze względu na sytuację epidemiologiczną również w teatrze obowiązują zmienione zasady funkcjonowania. Dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas każdego spektaklu na widowni siedzieli uczniowie tylko jednej szkoły. Widzowie zajęli miejsca wyznaczone, przed wejściem dezynfekowano dłonie.

„Tango Piazzolla – marzenie” to pierwsza na świecie sztuka teatralna napisana specjalnie do muzyki wielkiego argentyńskiego kompozytora, geniusza tanga Astora Piazzolli. Połączył on tradycyjne kompozycje tanga argentyńskiego z jazzem i muzyką klasyczną po to, by najtrafniej oddać ducha tego tańca – zmysłowość i namiętność, a zarazem ulotność szczęścia i smutek przemijających uczuć. Taki jest też klimat sztuki autorstwa Anny Burzyńskiej. Na gorzowskiej scenie uczniowie zobaczyli 11 aktorów, którzy na oczach widzów wytańczyli sen o marzeniach,  o miłosnych tragediach głównych postaci i o złudnych chwilach bliskości, które trwają tylko tyle, ile jeden taniec. Aktorom na scenie towarzyszył zespół muzyczny.

Cieszymy się, że po półrocznej przerwie kurtyna naszego teatru znów poszła w górę.


 
«pierwszapoprzednia11121314151617181920następnaostatnia»

Strona 15 z 175
Copyright © 2022 Zespół Szkół Elektrycznych Gorzów Wlkp.. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem dostępnym na licencji GNU GPL.